Panele fotowoltaiczne

Czysta energia, prosto ze słońca

Panele fotowoltaiczne czerpią energię z promieniowania słonecznego i wytwarzają prąd stały w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, które zachodzi w pojedynczym ogniwie krzemowym. Oznacza to brak emisji zanieczyszczeń i koniec przymusu uzupełniania paliwa – energia słoneczna się nie kończy! Obecna technologia pozwala już na swobodne odejście od tradycyjnych źródeł prądu, a dzięki rosnącej popularności tych rozwiązań jej rozwój ciągle przyspiesza. W latach 50. XX wieku pierwsze moduły fotowoltaiczne pozwalały przekonwertować około 4% energii promieni słonecznych; nowoczesne panele monokrystaliczne osiągają skuteczność dochodzącą nawet do 20%!

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna w założeniu działa bardzo prosto. Baterie fotowoltaiczne gromadzą energię słoneczną i dzięki niej wytwarzają prąd stały zasilający budynek. Dzięki temu zyskujesz nie tylko ekologiczną, lecz także darmową i praktycznie nieskończoną energię. 

Proces ten można streścić w 3 krokach:

  1. Jednostka światła (foton) dociera do płytki (najczęściej) krzemowej, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne
  2. Krzem pochłania energię, wybijając elektron i zmuszając go do ruchu.
  3. W wyniku tego przepływu produkowany jest prąd elektryczny.
Jak działają panele fotowoltaiczne?

Elementy instalacji fotowoltaiki w domu

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych

Jakie zalety ma fotowoltaika? Montaż paneli słonecznych to oszczędności na rachunkach nawet przez 25 lat. Ten alternatywny układ zasilania pozwala nie tylko oszczędzać, ale i zarabiać, ponieważ energię z baterii słonecznych w niektórych systemach możesz sprzedawać zewnętrznym dostawcom. 

Dbasz
o środowisko

Panele fotowoltaiczne to zasilanie zeroemisyjne. Nie powodują zanieczyszczeń, emisji gazów, produkcji odpadów ani hałasu i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Montaż paneli fotowoltaicznych w domu to nieskończone źródło energii i korzystanie z ekologicznych rozwiązań, które nie szkodzą środowisku.

Inwestujesz na przyszłość i unikasz coraz wyższych rachunków za prąd

Inwestujesz na przyszłość i unikasz coraz wyższych rachunków za prąd”: Przejście na odnawialne źródła energii to bardzo bezpieczna i rentowna inwestycja. Już po 6 latach już nie tylko oszczędzasz, ale zaczynasz na niej zarabiać! Inną zaletą jest fakt, że decydując się na ich montaż, możesz skorzystać z dotacji na fotowoltaikę.

Brak opłat dla operatorów*

To TY produkujesz energię, nie musisz za nią płacić, a jej nadmiar zwracany jest do sieci publicznej. Jej działanie nie wymaga dodatkowych opłat. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala Ci również zaoszczędzić przez łatwą konserwację i praktycznie stuprocentową bezawaryjność.

Bezobsługowa instalacja

Musisz się tylko zdecydować, a począwszy od procesu montażu nie musisz się już niczym martwić. Instalacja nie wymaga obsługi – oszczędzasz czas i siły!

Chcesz wiedzieć ile zaoszczędzisz?

Fotowoltaika – koszty

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Być może wpisywałeś już w wyszukiwarkę takie frazy, jak "fotowoltaika koszt", "fotowoltaika ceny", ale nie znalazłeś odpowiedzi. To dlatego, że ceny paneli fotowoltaicznych zależą m.in. od typu ogniw, mocy, producenta czy skuteczności. 

Wyróżniamy 3 rodzaje paneli fotowoltaicznych:

Ogniwa monokrystaliczne – osiągają wysoką skuteczność na poziomie nawet 30%. Przekłada się to na wyższe koszty jednostkowe. Cennik za monokrystaliczne panele fotowoltaiczne w 2020 roku to wydatek rzędu 800-1800 zł za sztukę.
Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne – cennik tego rodzaju paneli jest już nieco niższy. To koszt od 600 do 1500 zł. Osiągają one skuteczność na poziomie 14-16%.
Amorficzne panele słoneczne – najniższa skuteczność (6-10%), ale atrakcyjna cena na poziomie od 100 do 150 zł / szt. Najczęściej wspomagają wybrane urządzenia lub elementy instalacji elektrycznej.

Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych? Cena usługi zależy od charakterystyki instalacji i najczęściej zostaje włączona w koszt wszystkich urządzeń. Niekiedy ogniwa fotowoltaiczne mogą być dostępne bez montażu i wtedy inwestor albo sam szuka ekipy montażowej, albo sam przeprowadza instalację paneli. Warto jednak pamiętać, że ostatnia opcja może pozbawić nas gwarancji.

Wycenę montażu paneli fotowoltaicznych zwykle przeprowadza się indywidualnie, natomiast możesz też wstępną kalkulację przeprowadzić za pomocą naszego innowacyjnego kalkulatora. Przejdź do kalkulatora kosztów.

Kto może zostać prosumentem?

Prosument jest konsumentem, który jednocześnie pobiera energię od sprzedawcy, a z drugiej strony wytwarza ją na własne potrzeby.

Możliwość korzystania z regulacji odnoszących się do prosumentów uzależniona jest od wytwarzania energii z tak zwanej mikroinstalacji.

Mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 120 kW.

Osoby fizyczne

Także osoby prowadzące dzialalność gospodarczą, pod warunkiem, że wytwarzają energię na potrzeby niezwiązane z prowadzoną działalnością.

Rolnicy i hodowcy

Osoby prowadzące gospodarstwa rolne, rybackie i sadownicze oraz hodowcy, pod warunkiem, że działalność ta nie jest objęta ustawą o swobodzie dzialalnosci gospodarczej z 2 lipca 2004.

Biznes

Firmy, spóldzielnie, wspólnoty mieszkaniowe; kościoły, związki wyznaniowe, jednostki samorządu terytorialnego.

Program "Mój Prąd"

  • Program dla osób fizycznych
  • Dotacja obniżająca koszt inwestycji w fotowoltaikę
  • Realizowany w latach 2019-2025
  • Dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 3000 zł)
Pomagamy uzyskać dofinansowanie Skontaktuj się z nami
W budżecie projektu zostało do alokacji 56 846 294 zł

Oferujemy także

Jesteśmy profesjonalnym zespołem doradców, którzy pomogą Ci w wyborze najbardziej korzystnego finansowo źródła energii lub prądu. Zaoszczędzimy Twój czas i pieniędze.

Więcej o Ekoradcach

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.