Jak uzyskać dofinansowanie na termoizolację budynku?

Twój piec pamięta jeszcze czasy PRL lub lata 90.? Czujesz, że z Twojego domu ucieka ciepło? A może wiesz, że możesz więcej oszczędzać na grzaniu? Z pomocą przyjdzie Ci termoizolacja budynku. Dofinansowanie pomoże pokryć sporą część jej kosztów. Zobacz, gdzie możesz się za nim rozejrzeć.

Jakie dotacje i dopłaty z Unii można uzyskać na termoizolację?

Skorzystaj z programu Czyste Powietrze z UE

Program Czyste Powietrze to największe w Polsce wsparcie skierowane do osób, którym potrzebna jest termoizolacja. Dofinansowanie z Unii mogą uzyskać właściciele albo współwłaściciele budynków mieszkalnych (lub wydzielonych księgą wieczystą lokali w budynkach jednorodzinnych). Wynosi ono maksymalnie od 30 do 37 tys. zł dla 2 poziomów:

  • Podstawowego – obejmującego dotację lub dotację na częściową spłatę kredytu bankowego.
  • Podwyższonego – jak wyżej, z uwzględnieniem dotacji dla gmin.

Dofinansowanie termoizolacji z programu Czyste Powietrze ma na 2 główne cele:

  1. poprawę jakości powietrza,
  2. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych dzięki wymianie źródeł ciepła.

Osiąga się je, poprawiając efektywność energetyczną domów dzięki termoizolacji. Dofinansowanie obejmuje zarówno wymianę starych pieców na nowe, jak też zakup i montaż pomp ciepła, instalacji co lub cwu, wentylacji mechanicznej czy fotowoltaiki. Pokryje ono również koszty ocieplenia Twojego domu, wymiany okien i drzwi, a nawet audytu energetycznego.

Do Programu Czyste Powietrze od 1 stycznia 2019 roku zalicza się ulga termomodernizacyjna. Umożliwia odliczenie od podatku części kosztów na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją. Dopłaty dotyczą limitu wydatków do 53 tys. zł, a ich dowód stanowić muszą faktury VAT.

Dotacje na termoizolację z projektu STOP Smog

Inną dotacją na termoizolację z Unii stanowi projekt STOP Smog skierowany do gmin ubogich energetycznie. Mogą one wnioskować o wsparcie dla właścicieli lub współwłaścicieli domów, w których potrzebne są:

  • wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne,
  • termoizolacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Kwota dofinansowania dla gmin pokrywa 70% wydatków, a okres realizacji programu to 3 lata.

Aby uzyskać dofinansowanie na termoizolację, musisz złożyć wypełniony wniosek w odpowiednim urzędzie. Zrobisz to przez Internet (online) lub osobiście. Niezbędne będzie również dostarczenie odpowiednich załączników.

Szukasz fachowego doradztwa? Ekoradcy chętnie pomogą Ci przy wnioskowaniu o dofinansowanie na termoizolację >> [KONTAKT]

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.