Najczęściej zadawane pytania

Ekologia i odnawialne źródła energii to temat na czasie, ale to naturalne, że rodzi pytania.
Z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Panele fotowoltaiczne

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z zespołu modułów, które tworzy grupa ogniw fotowoltaicznych. Te ostatnie, przeważnie produkowane z krzemu, pochłaniają minimalne jednostki światła i wybijają z nich elektrony, zmuszając je przy tym do ruchu. Ogniwa stanowiące półprzewodnik wprowadzają powstały w ten sposób przepływ prądu elektrycznego do sieci elektrycznej. Wyprodukowany prąd stały trafia do falownika, który zamienia go w prąd zmienny, z którego możemy już korzystać w domu.

Jakie są zalety korzystania z energii słonecznej?

Promienie słoneczne są niekończącym się źródłem zielonej energii, która staje się również darmowa dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest to także technologia w pełni bezpieczna i tania w utrzymaniu. Dlatego inwestując raz, dbasz o środowisko oraz o swój domowy budżet.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zainstalować panele fotowoltaiczne w swoim domu?

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą z 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. 2017.1332), prace związane z montażem m.in. instalacji fotowoltaicznych do 40 kW nie wymagają pozwolenia na budowę oraz wcześniejszego zgłoszenia do odpowiedniego organu. Należy jednak upewnić się, czy konstrukcja dachu pozwala na dodatkowe obciążenie, zwracając szczególną uwagę na okres zimowy i balast w postaci zalegającego śniegu. Jeżeli chcesz oszczędzać i zadbać o lepsze jutro, pomożemy Ci sprawdzić jak Twój dom wypada na tle wymagań technicznych.

Ile to kosztuje?

Koszt instalacji to około 5 tys. zł za 1 kW. Chętnie pomożemy Ci wypełnić wniosek rządowy, dzięki któremu otrzymasz zwrot w wysokości nawet 5 000 zł. Możemy również wspomóc Cię w procesie wnioskowania o kredyt bankowy.

Czy mogę sprzedawać energię wyprodukowaną przez instalację?

Tak! Wystarczy, że podpiszesz odpowiednią umowę z zakładem energetycznym. To dodatkowy zwrot, zaraz po oszczędnościach, który sprawia, że instalacja PV jest tak opłacalna.

Czym różni się kolektor słoneczny od paneli fotowoltaicznych?

Pozorne podobieństwa kończą się, gdy panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny, a kolektor słoneczny wyłącznie ogrzewa ciepłą wodę użytkową.

Co z prądem, gdy nie świeci słońce?

Do prawidłowej pracy paneli fotowoltaicznych wystarczy jakikolwiek źródło światła. Mogłaby być to na przykład żarówka. Dlatego fakt, że słońce znajduje się za chmurami, nie oznacza, że do instalacji nie dociera światło. Będzie ona pracowała i produkowała energię, ale możesz zaobserwować mniejszą wydajność w stosunku do słonecznych dni.

Czy panele fotowoltaiczne są delikatne?

To zależy, co masz na myśli, ale z doświadczenia wiemy, że występujące w naturze opady gradu lub kwaśne deszcze nie są w stanie im zaszkodzić. Abyś mógł jednak zatrzeć w pamięci całkowicie to zmartwienie, możesz ubezpieczyć instalację, dopisując jej wartość do polisy całego domu.

Jak długo panele fotowoltaiczne zachowują żywotność?

Większość producentów instalacji PV gwarantuje 25-35 lat skutecznej eksploatacji. Panele z czasem tracą swoją efektywność, ale po upływie 25 lat może ona sięgać wciąż powyżej 80%.

Pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje temperaturę powietrza na zewnątrz do ogrzania budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Sam proces zaczyna się w układzie pierwszym, w którym płynie niezamarzająca ciecz o niższej temperaturze niż temperatura otoczenia, dzięki czemu jest zdolna pobierać z niego ciepło. Proces ten przebiega również wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura ujemna. Podgrzany płyn trafia do drugiego obiegu, w którym krąży środek chłodniczy, który paruje już w bardzo niskich temperaturach, a przy okazji chłodzi ciecz, zanim ta trafi z powrotem do pierwszego obiegu. Para trafia do sprężarki, w której pod ciśnieniem znacznie rośnie jej temperatura. Gdy temperatura pary jest wystarczająco wysoka, jest ona przekazywana do obiegu grzewczego, gdzie oddaje ona swoje ciepło, a ulegając schłodzeniu, staje się znów ciekłym środkiem chłodniczym, mogącym wrócić do obiegu drugiego.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu pompą ciepła?

Pompa ciepła niesie za sobą szereg zalet, które sprawiają, że kotły CO wyglądają blado. Przede wszystkim pozwala Ci zapomnieć całkowicie o zakupie paliwa do pieca. Powietrze, które niejako jest paliwem dla pompy ciepła, jest darmowe i… nigdy się nie kończy. Oznacza to również, że korzystanie z tego rozwiązania jest niemal darmowe. Jedyny koszt to energia elektryczna potrzebna do zasilenia kompresora. Dodatkowo cała instalacja jest bezpiecznym, zamkniętym układem, który – w przeciwieństwie do kotłów CO – nie emituje szkodliwych gazów, nie jest narażony na zagotowanie lub zapalenie sadzy w kominie, a przede wszystkim jest całkowicie bezobsługowy.

Czy pompy ciepła można zainstalować w starszych budynkach?

Tak! Pompę ciepła można zainstalować praktycznie w każdym budynku. Warto pamiętać jednak o tym, że do osiągnięcia optymalnej wydajności całego układu może być potrzebne przeprowadzenie termoizolacji. Warto również skonsultować z ekspertami kwestię parametrów obecnej instalacji, która również może wymagać pewnych zmian.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zainstalować pompę ciepła w swoim domu?

Pompę ciepła można zainstalować w każdym budynku. Jednakże na jej wydajność będą miały wpływ czynniki takie jak izolacyjność czy parametry instalacji grzewczej.

Ile to kosztuje?

Koszt instalacji w głównej mierze zależy od konkretnego budynku oraz dostosowanego do niego projektu. Warto jednak pamiętać, że możemy obecnie korzystać z ulgi podatkowej na instalacje OZE oraz z wielu dotacji, w tym programu „Czyste powietrze”, dzięki któremu możemy uzyskać zwrot w wysokości nawet 90% kosztów poniesionych na termoizolację. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci i pomożemy wypełnić wnioski o dotacje oraz pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Ekoradcy

Kim jesteśmy?

Ekoradcy to nowa marka zrzeszająca profesjonalistów, dla których nowoczesne źródła energii to coś więcej niż praca. Nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie na rynku. Ze względu na obiektywny charakter naszej usługi, jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom rozwiązania lepiej dopasowane do ich indywidualnych potrzeb.

Dlaczego Ekoradcy?

Posiadamy wieloletnie doświadczenie, które ugruntowane jest rzeszą zadowolonych klientów. Dogłębna znajomość technologii, produktów oraz branży pozwala nam zawsze wybierać najlepsze rozwiązania, w pełni dopasowane do wymagań oraz budżetu osób, które chcą przejść na zieloną stronę energii.

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.