Pompy ciepła

Ogrzej swój dom ciepłem z natury

Zmiany klimatu, które obserwujemy już nie tylko na ekranach telewizorów, ale tuż za oknem naszych domów, są wyraźnym sygnałem, że pora powiedzieć STOP niewydajnym i nieekologicznym metodom ogrzewania, które są nierozłącznie związane z procesem spalania paliwa. Na szczęście istnieją realne alternatywy, które korzystają z dobrodziejstwa natury, zamiast ją wykorzystywać. Pompa ciepła pozwoli Ci ogrzać Twój dom w trakcie zimnych miesięcy oraz schłodzić go, gdy temperatura na zewnątrz da się we znaki domownikom. Cała instalacja jest bezpiecznym, zamkniętym układem, który nie emituje szkodliwych gazów, nie jest narażony na zagotowanie lub zapalenie sadzy w kominie, a przede wszystkim jest całkowicie bezobsługowy.

Jak działają pompy ciepła?

Coraz popularniejsza wśród urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii staje się pompa ciepła. Jak działa? W zależności od wykorzystywanego czynnika grzewczego wyróżniamy kilka ich rodzajów (powietrzna, gruntowa, woda-woda). Dobrym wyborem dla domu okazuje się często pompa ciepła na powietrze.

Powietrzna pompa ciepła (tzw. pompa ciepła powietrze-woda) funkcjonuje podobnie, jak domowy kocioł. To ekologiczne urządzenie, wykorzystujące 2 rodzaje energii: elektryczną (25%) oraz odnawialną (75%). Tej pierwszej pobiera niewielkie, a druga pochodzi ze środowiska naturalnego. 

Pompa ciepła powietrzna działa w oparciu 2 źródła ciepła (dolne i górne) oraz 3 obiegi:

1 obieg (dolne źródło) – następuje pobór ciepłego powietrza z otoczenia i ogrzanie odpornej na zamarzanie cieczy płynącej w przewodach urządzenia.
2 obieg (pompa ciepła) – krąży środek chłodniczy, który przejmuje ciepło z otoczenia, wrze, a potem paruje do sprężarki. Powstaje gorąca para, z której ciepło trafia do obiegu grzewczego. 
3 obieg (górne źródło) – schłodzona para (czynnik roboczy) skrapla się i jako płyn wraca do dolnego obiegu.

Jak działają pompy ciepła?

Elementy instalacji pomp ciepła

Montaż pomp ciepła wiąże się z instalacją podstawowych elementów, do których należą:

 • Parownik – wymiennik ciepła, w którym zachodzi adsorpcja ciepła z otoczenia. Krążący w nim czynnik roboczy pobiera ciepło z dolnego źródła.
 • Sprężarka – tutaj następuje sprężenie pary wodnej z czynnika roboczego i przeniesienie energii z dolnego do górnego źródła ciepła.
 • Skraplacz – wymiennik ciepła, w którym czynnik roboczy oddaje ciepło i w stanie ciekłym przepływa do zaworu rozprężnego.
 • Zawór rozprężny – element obniżający poziom ciśnienia czynnika roboczego do poziomu, może on całkowicie odparować. Dzięki temu do sprężarki nie dopływa ciekły czynnik.

Elementem instalacji pomp ciepła jest też czynnik roboczy (termodynamiczny) zmieniający stan skupienia w zależności od temperatury i ciśnienia.

Zalety montażu powietrznych pomp ciepła

 

Dbasz o środowisko

Pompa ciepła oznacza absolutny brak procesu spalania paliw, a co za tym idzie, brak emisji szkodliwych gazów. Inwestując w tę technologię, inwestujesz w siebie i swoich bliskich.

Oszczędzasz pieniądze

Dzięki pompie paliwa nie musisz więcej martwić się o opał lub kosztowne czyszczenie kotła i kominów. Jedyne czego potrzebujesz, to energia elektryczna potrzebna do zasilenia kompresora, która również może być darmowa!

Oszczędzasz czas

Układ pompy cieplnej jest praktycznie bezobsługowy. Możesz zapomnieć o wszystkich niedogodnościach związanych z przechowywaniem węgla, czyszczeniem kotłów, układów i kominów. Praktycznie wszystkim sterujesz za pomocą swojego telefonu i… tylko kominiarz może poczuć się urażony.

Żyjesz wygodnie

Zastanawiasz się dalej, co dają pompy ciepła? Montaż urządzenia pozwala korzystać z nieograniczonych odnawialnych źródeł energii. Jest ono także: bezobsługowe, ekologiczne, łatwe w montażu, bezpieczne i oszczędne. Pompa ciepła pozwala nie tylko ogrzewać dom, lecz także chłodzić go w upalne dni.

Pompy ciepła – koszty

Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła dla domu jednorodzinnego?

Wstępne wydatki należy podzielić na:

 • Koszty instalacji.
 • Zakup pompy ciepła.

W pierwszym przypadku musisz wiedzieć, jaka jest powierzchnia budynku, w którym znajdować się ma pompa ciepła. Koszt instalacji w typowym polskim domu jednorodzinnym (metraż 130-180 m2) wynosi zwykle 30-50 tys. zł.

Jakie są koszty zakupu pompy ciepła dla domu?
W zależności od rodzaju urządzenia przedstawiają się one następująco:

 • powietrzna – 15-35 tys. zł.
 • gruntowa – 15-35 tys. zł.
 • woda-woda – 30-33 tys. zł.

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować montaż pompy ciepła w Twoim domu? Jakie będą koszty jej użytkowania? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Porozmawiajmy.

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

 • Program dla osób fizycznych
 • Dofinansowanie obniżające koszt wymiany nieefektywnych źródeł ciepła oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku
 • Dotacja może wynieść do 37 tys. zł

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

 • Program dla osób fizycznych
 • Ulga polegające na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku
 • Kwota odliczenia może wynieść maksymalnie 53 000 zł
Pomagamy uzyskać dofinansowanie Skontaktuj się z nami

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.