Jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?

Myślisz o montażu pompy ciepła? Dofinansowanie to opcja, z której warto skorzystać. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jakie dotacje i dopłaty do pomp ciepła możesz uzyskać z programów unijnych i rządowych.

Jakie dotacje i dopłaty do pomp ciepła można uzyskać?

Program Czyste Powietrze 3.0

Program Czyste Powietrze 3.0 przeznaczony jest dla osób fizycznych, które chcą wymienić wysokoemisyjny kocioł na ekologiczne źródło ciepła. Pieniądze z dotacji możesz przeznaczyć na demontaż starego i zakup nowego urządzenia.

Dofinansowanie do pompy ciepła 2020 w ramach programu Czyste Powietrze dotyczy pomp ciepła typu: powietrze-woda, woda-woda, powietrze-powietrze, a także gruntowych pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (min. A++). W zależności od rodzaju urządzenia możesz uzyskać dopłatę od 3000 do 20250 zł.

Zastanawiasz się jak najlepiej rozdysponować dotację? Skontaktuj się z Ekoradcami!

Chcąc otrzymać dotację na pompę ciepła z programu Czyste Powietrze, musisz złożyć wniosek w WFOŚiGW odpowiednim dla lokalizacji Twojego budynku. Ostateczny termin to 30 czerwca 2027 roku. Dokumenty dostarczysz drogą elektroniczną lub osobiście.

Dofinansowanie na pompy ciepła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kolejna opcja to dofinansowanie z programów WFOŚiGW (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Znaczna część tej dotacji pochodzi ze środków budżetu centralnego oraz Unii Europejskiej. Mogą z niej skorzystać osoby prywatne, firmy oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Jak uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła z WFOŚiGW? Warto udać się do urzędu gminy i poznać warunki, ponieważ są inne dla każdego regionu. Potem należy złożyć wniosek i odpowiednią dokumentację. Nie wiesz jak to zrobić? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza na stronie Kontakt lub zadzwoń do nas!

Finansowanie pompy ciepła z EKO Kredytem

Dofinansowanie pompy ciepła oferuje także Zielony Kredyt (EKO Kredyt) udzielany przez niektóre banki. Dopłata wynosić może od 11 do 50 tys. zł, oprocentowanie 8-9%, a okres spłaty – od 2 do 120 miesięcy.

Jeśli chcesz uzyskać EKO Kredyt, zorientuj się, jak to zrobić w siedzibie wybranego banku. Zwykle wiąże się to ze złożeniem wniosku i stosownych dokumentów oraz oczekiwaniem na decyzję o dofinansowaniu.

Dotacje z programu EKO DOM+

EKO DOM+ to kolejna opcja na dofinansowanie do pompy ciepła, którą od 12 czerwca 2019 roku proponuje Bank Ochrony Środowiska. Tutaj jednak warunkiem jest budowa domu opartego na technologii spełniającej WT 2020 maksymalnego wskaźnika EP o wartości 70 kWh/m2*rok. Ponadto musi on korzystać z ogrzewania geotermalnego i fotowoltaiki. Dotacja z programu EKO DOM+ jest zatem skierowana do tych, którzy planują budowę domu.

Ulga termomodernizacyjna

Czy wiesz, że wydatki poniesione na rzecz termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego możesz również odliczyć od swojego podatku? Od podstawy obliczenia podatku możesz odliczyć nawet 53 000 zł. Ulga skierowana jest wyłącznie do osób, które modernizują posiadany budynek i może łączyć się z dotacją z Programu Czyste Powietrze.

Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? Potrzebujesz wsparcia? Chętnie rozwiążemy Twój problem.

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.