Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła - jak się do tego przygotować?

Myślisz o wymianie starego kotła na gaz, węgiel czy olej na pompę ciepła? Sprawdź, z czym wiąże się taka inwestycja oraz jak dobrze się do niej przygotować.

Problemy jakie możesz napotkać w trakcie wymiany 

O ile w przypadku nowego budownictwa, a także domów, których budowa jest dopiero w planie, nie ma zwykle większych z instalacją pompy ciepła, o tyle schody zaczynają się w przypadku starszych budynków. Problematyczne stają się szczególnie te, w których instalacja centralnego ogrzewania zdaje się pamiętać jeszcze czasy PRL. I choć wymiana kotłów co kilkanaście lat jest obowiązkowa, to ogrzewanie centralne czy system ogrzewania wody w takich domach wciąż funkcjonują w nich na starych zasadach.

Jakie problemy możemy napotkać przy konflikcie technologii nowoczesnych urządzeń i starych systemów?

Pierwszym jest fakt, iż pompy ciepła w przeciwieństwie do starych kotłów nie są przystosowane do pracy z instalacją wysokotemperaturową. Przypomnijmy, że system, który wykorzystuje pompa ciepła do przygotowania wody grzewczej czy generując ciepło dla pomieszczeń, składa się z trzech części:

  • dolne źródło ciepła,
  • górne źródło,
  • pompa ciepła.

Urządzenie nie może pracować z instalacjami grzewczymi o niskiej temperaturze wynoszącej zwykle od 35 do maksymalnie 55 stopni Celsjusza. Gdy temperatura, której potrzebują kotły, to 55-70 stopni, dla pomp ciepła taki zakres jest nie do przyjęcia.

Drugi problem stanowić może słaba izolacja spotykana szczególnie w budynkach sprzed kilkudziesięciu lat. Zapotrzebowanie takich starych, nieocieplonych domów na energię wynosi rocznie 200-300 kWh na metr kwadratowy. Aby mu sprostać, pompa ciepła pracująca w takich warunkach musiałaby osiągać moc rzędu 20-30 kWh. Byłoby to całkowicie irracjonalne.

Czy takie problemy są nie do przejścia? Trudno przecież wyobrazić sobie całkowitą wymianę instalacji i remont starego domu tylko po to, by możliwa było zastąpienie pieca pompą ciepła. Koszty przerosłyby wówczas opłacalność inwestycji.

Rozwiązanie

Na szczęście właściciele starszych budynków nie muszą bezradnie rozkładać rąk. Zanim jednak będzie się można zabrać za wymianę kotła, należy określić roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku, zbadać straty ciepła oraz przyjrzeć się instalacji grzewczej. 

Niezbędny może okazać się audyt energetyczny. Jeśli warunki okażą się niesprzyjające instalacji pompy ciepła, wymagana będzie termoizolacja budynku, tzn. ocieplenie czy wymiana okien i drzwi, by na potrzeby ogrzewania wystarczyła pompa o mocy 8-10 kWh. Aby zmniejszyć koszty takiego remontu, warto rozejrzeć się za dotacjami: Jak uzyskać dofinansowanie na termoizolację budynku?

Najlepszym rozwiązaniem dla dolnego źródła ciepła, które nie „zdewastuje” posesji (np. odwiertami, które wiążą się z instalacją pompy gruntowej), wydaje się pompa ciepła typu powietrze–woda, choć, jeśli mamy w domu kocioł węglowy oraz tradycyjne grzejniki, mogłyby się pojawić pewne problemy w eksploatacji ze względu na potrzebę przerabiania instalacji grzewczej. Z kolei pompy, gdzie jedynym źródłem ciepła jest powietrze, nie ingeruje w starą instalację, jednak bez dodatkowego modułu nie podgrzeje ciepłej wody użytkowej.

Dolne źródło ciepła mogłoby wspomóc niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, jednak instalacja rur grzewczych w zamieszkałym budynku może mijać się z celem. Dlatego w takich przypadkach pozostawia się raczej starą instalację grzewczą, instalując nowoczesną pompę zdolną pracować w temperaturach 65-75 stopni.

Inny sposób to grzałki elektryczne zintegrowane z pompą, jednak ich wykorzystanie, to wzrost kosztów za prąd. Dlatego zdecyduj się na nie wówczas, gdy dom i tak przejdzie generalny remont połączony z wymianą instalacji c.o.

Kocioł gazowy i instalacja hybrydowa

Jeśli posiadasz w domu leciwy kocioł gazowy coraz częściej przynoszący awarie i koszty serwisowe, to pompa ciepła może okazać się wygodnymkorzystnym dla portfela rozwiązaniem. Weź jednak pod uwagę to, czy opłaci Ci się taka inwestycja oraz po jakim czasie się zwróci, ponieważ cena konkretnego kotła kondensacyjnego jest blisko dwukrotnie niższa od dobrej powietrznej pompy ciepła.

Warto dodać, że czasami wymiana starego kotła mija się z celem, ponieważ instalacja, aby działać, wymaga wysokiej temperatury. Wówczas można dobrać urządzenia tak, by stworzyć rozwiązanie hybrydowe, tzn. wykorzystujące i kocioł, i pompę ciepła. Pamiętaj jednak, że choć pompa w instalacji hybrydowej jest tańsza, to jej możliwości znacząco spadają, ponieważ przy niskiej temperaturze na zewnątrz pracuje nie pompa, a kocioł.

Wymiana kotła na pompę ciepła – jak się przygotować?

Gdy Twój dom jest gotowy do montażu pompy ciepła, to w pomieszczeniu kotłowni należy wykonać następujące kroki:

  1. Usunąć kocioł.
  2. Zaślepić lub zamienić wyjście zbiornika wyrównawczego na naczynie przeponowe.
  3. Usunąć zawór 3 lub 4 drożny zabezpieczający temperaturę powrotu kotła.
  4. Zdjąć „wiszące”, skorodowane i cieknące elementy instalacji pozostałe po kotle.

Po wykonaniu tych kroków możliwy będzie montaż pompy ciepła zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Czy warto zastąpić tradycyjny kocioł pompą ciepła? Z pewnością tak ze względu na szereg zalet, które przyniesie takie rozwiązanie. Nowoczesne instalacje w pompach ciepła to niższe koszty ogrzewania, ekologia, wygoda i większy poziom bezpieczeństwa. Szczególnie popularnymi dla domów o powierzchni 80-120 są pompy powietrzne. Do wymiany kotła na takie urządzenie należy się jednak odpowiednio przygotować, biorąc pod uwagę różne zmienne i opłacalność inwestycji.

Planowaniem takich inwestycji zajmujemy się od lat. Jeśli potrzebujesz fachowej porady, skontaktuj się z nami już teraz >>

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.