5 sposobów na eko dom. Jak żyć w zgodzie z naturą?

Dziś nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że ekologiczny styl życia i troska o środowisko naturalne to obowiązek każdego człowieka. Skutki zaniedbań w tej kwestii stają się współcześnie coraz bardziej widoczne - doświadczamy anomalii pogodowych, topnienia lodowców, a nawet globalnych pandemii wirusów, na które ogromny wpływ ma zmniejszanie bioróżnorodności na świecie. Choć zmiany na lepsze wymagają odgórnego działania światowych rządów, każdy z nas może, a wręcz powinien, się do nich przyczynić. Im więcej osób zacznie żyć ekologicznie, tym szybciej powstrzymamy niszczenie planety. Co możesz zrobić w tym celu we własnym domu?

  1. Naturalne materiały budowlane

Dom ekologiczny to nie tylko dom energooszczędny. To również obiekt, który powstał z naturalnych materiałów budowlanych. Po jakie surowce warto sięgać?

  • Drewno - jedyny materiał budowlany cechujący się ujemną emisją dwutlenku węgla. Bez wątpienia należy do najbardziej popularnych, a zarazem ekologicznych surowców świata. Pamiętaj jednak, że wycinanie lasów tylko szkodzi naszej planecie. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, czy wykorzystywane do budowy domu drewno zostało pozyskane w zrównoważony sposób. Dowodzą tego np. takie certyfikaty jak Forest Stewardship Council.
  • Słoma - materiał, który doskonale sprawdza się w zakresie ocieplania ścian czy dachów. Współczynnik przenikania ciepła sprasowanej słomy wynosi ok. 0,04 W/(m²K), czyli mniej więcej tyle, co styropianu lub wełny mineralnej.
  • Szkło - jeden z niewielu materiałów budowlanych, którego produkcja nie wymaga dużych ilości energii. Jego znaczącą zaletą jest również możliwość ciągłego przetwarzania. Raz użyte do budowy szkło, można zawsze poddać recyklingowi i wykorzystać je ponownie.
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!
  1. Odnawialne źródła energii

Eko dom to budynek korzystający z zielonej energii. Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla środowiska, zlikwiduj swój stary piec węglowy. Możesz zastąpić go kotłem na biomasę, która uznawana jest za paliwo ekologiczne. Jeszcze lepszym pomysłem jest instalacja pompy ciepła. To urządzenie, które zdecydowaną większość ciepła pozyskuje - w zależności od jego rodzaju - z gruntu, powietrza lub wody. Pozostałą energię niezbędną do pracy pompy dostarcza prąd elektryczny. Ten jednak może pochodzić z... prywatnej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika to zresztą jeden z największych ekologicznych trendów ostatnich lat. Właściciele domów jednorodzinnych chętnie korzystają z wsparcia, instalując panele fotowoltaiczne na dachach swoich budynków. Tego typu instalacja może Ci nawet zapewnić całkowitą niezależność od zakładu energetycznego! Im więcej osób zdecyduje się na fotowoltaikę, tym mniej paliw będą więc spalać przestarzałe elektrownie.

  1. Zbiorniki odzyskujące wodę deszczową

Oszczędzanie wody to kolejny kluczowy proces, który powinien cechować każdy nowoczesny eko dom. Zmniejszając jej zużycie, nie tylko pomagasz środowisku, ale także obniżasz swoje rachunki. Obowiązkowe zachowania to między innymi zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy zainstalowanie zasobnika c.w.u., dzięki któremu nie trzeba bezsensownie spuszczać zimnej wody w oczekiwaniu na ciepłą. Ale to wciąż mało. Co jeszcze można zrobić?

Do popularnych eko rozwiązań pozwalających oszczędzać wodę należą zbiorniki odzyskujące deszczówkę. Występują w wariantach naziemnych (można ustawić je na przykład pod rynną) oraz podziemnych. Gromadzą one wodę opadową, która później przyda Ci się podczas licznych prac domowych czy ogrodowych. Przyjmuje się, że z 25 m² dachu zbiera się średnio 1 m3 deszczówki. Jak więc widzisz, zbiorniki tego typu to ogromna oszczędność!

  1. Termomodernizacja

Termomodernizacja to wszystkie działania mające na celu zmniejszenie strat ciepła, a więc wspierające energooszczędność budynku. Za dom energooszczędny uznaje się taki, którego ściany zewnętrzne mają współczynnik przenikania ciepła mniejszy niż 0,2 W/(m²K), a okna maksymalnie 1,3 W/(m²K). W przypadku budynku pasywnego byłoby to już kolejno 0,12 W/(m²K) i 0,8 W/(m²K).

Szczelne okna i drzwi oraz dobrze ocieplone ściany pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie obiektu na ogrzewanie. Dom energooszczędny powinien wymagać maksymalnie 70 kWh/m² rocznie, a dom pasywny jedynie 15 kWh/m²!

  1. Przemyślana konsumpcja

Na koniec zostawiliśmy eko sposób, który wszystkim jest zapewne znany, ale nie każdy ma ochotę korzystać z niego na co dzień. Nasze indywidualne wybory konsumpcyjne składają się na trendy, które w rażący sposób wpływają na środowisko. Miej to na uwadze, kiedy kupujesz jedzenie, ubrania czy kosmetyki. Unikaj plastikowych toreb i słomek w napojach, a jednocześnie segreguj śmieci. Zamiast tanich artykułów, które wyrzucisz po jednym sezonie, wybieraj produkty wysokiej jakości. Dobrym pomysłem będzie też ograniczenie spożycia mięsa, ponieważ jego masowa produkcja wyrządza ogromną szkodę naszej planecie.

Bycie eko we własnym domu - podsumowanie

Sposobów na bycie eko jest całe mnóstwo, ale już wprowadzenie w życie tych 5 powyższych zrobi wielką różnicę. Skorzystaj z naszych eko rad, aby lepiej dbać o środowisko!

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.