7 sposobów na zmniejszenie zużycia prądu w domu

Czy łatwo oszczędzać prąd? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych potrzeb i szczerych chęci. Zanim jednak pomyślimy o oszczędnościach, warto uświadomić sobie, od czego tak naprawdę zależy roczne zużycie energii elektrycznej. Potem można zacząć oszczędzać.

Od czego zależy roczne zużycie energii elektrycznej w budynku?

Zużycie energii zależne jest od stawek operatora (cena za kWh), a także czasu pracy oraz mocy poszczególnych urządzeń. Ta ostatnia podawana jest w watach (W - wat). Im jest wyższa, tym więcej prądu pobiera urządzenie. Bilans energii elektrycznej to suma tego, ile prądu zużywają sprzęty domowe podłączone do sieci.

Na zużycie prądu przez sprzęty w gospodarstwie domowym wpływają także klasa energetyczna (im wyższa, tym mniej energii elektrycznej zużywa urządzenie) oraz jakość sprzętu. Przykładowo stara, zepsuta pralka pobiera znacznie więcej prądu niż nowa bądź regularnie konserwowana.

Oprócz urządzeń, jakich używasz na co dzień, w Twoim domu mogą znajdować się cisi pożeracze energii elektrycznej. Dotyczy to sprzętu pracującego np. w trybie standby. Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki, powinieneś czym prędzej namierzyć jego cichych złodziei.

Jakie jest średnie zużycie energii elektrycznej w mieszkaniu lub domu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyjmuje się jednak, że jednoosobowe gospodarstwo domowe w Polsce zużywa średnio od 900 do 1400 kWh rocznie. Każda kolejna osoba potrzebuje dodatkowo minimum 500 kWh. Zatem średnie zużycie prądu w 4-osobowej rodzinie może wynosić od 2600 do 5500 kWh.

Szacuje się, że najwięcej prądu w mieszkaniu zużywa lodówka z zamrażarką, ponieważ pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest dokładny pobór prądu i jego zużycie dla Twojego gospodarstwa domowego (na dobę, miesięcznie czy rocznie), możesz to obliczyć.

 

Jak obliczyć średnie zużycie prądu?

Jak obliczyć zużycie energii danego urządzenia? Potrzebne Ci dwie wartości: moc i czas, w jakim pracowało. W tym celu posłuż się wzorem:

moc urządzenia (W) x czas pracy (h) : 1000 = zużycie energii (kWh)

Wynik ten musisz jeszcze pomnożyć przez cenę energii zgodną ze stawką operatora, np. 0,73 gr za 1 kWh.

Aby lepiej to zobrazować, posłużmy się przykładem.

Załóżmy, że przez 3 godziny słuchałeś muzyki na głośnikach ze wzmacniaczem o łącznej mocy 320 W. Przez ten czas zużyłeś 960 W energii elektrycznej (0,96 kWh). Mnożąc ten wynik przez podaną wyżej stawkę operatora, dowiesz się, że kosztuje Cię to 0,70 zł. Niewiele, prawda? Załóżmy jednak, że czynność tę powtarzasz 3 razy w tygodniu. Wówczas kosztuje Cię to miesięcznie 8,40 zł, a rocznie –  100,80 zł.

7 sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu

Myślisz poważnie o tym, by oszczędzać na prądzie? Z pomocą w obniżeniu kosztów może Ci przyjść kilka sprawdzonych sposobów.

1. Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika przekształca w prąd darmową energię ze słońca, kolosalnie zmniejszając kwoty na rachunkach. Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej, możesz zdecydować się nie tylko na panele fotowoltaiczne do produkcji prądu, lecz także kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie. Szacuje się, że inwestycja w fotowoltaikę pozwala oszczędzać rocznie nawet do 4000 zł.

2. Wymiana żarówek na LED

Żarówki LED pobierają kilkakrotnie mniej prądu od zwykłych, zachowując wysoką efektywność. Jeśli palisz światło średnio przez 6 godzin dziennie, zwykła żarówka o mocy 60 W wygeneruje roczne koszty na poziomie 760 zł. LED-y pomogą Ci je zmniejszyć nawet o 87%, co oznacza, że zapłacisz 106 zł.

4. Wykorzystanie pompy ciepła

Pompa ciepła może wspomagać ogrzewanie ciepłej wody użytkowej czy podłogowe, uniezależniając Cię od komercyjnych dostawców energii elektrycznej i jej rosnących cen. Sprawdza się szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką.

4. Tryb czuwania

Tryb standby to dodatkowe koszty zużycia energii elektrycznej. Nawet małe lampki świecące w takich urządzeniach jak komputer, telewizor czy konsola generują niepotrzebne wydatki.

5. Termomodernizacja

Zapewnienie dodatkowej izolacji to gwarancja stałej, optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Zmniejszy to pobór i roczne zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie. We wskazaniu strat ciepła generujących niepotrzebne zużycie prądu pomocny bywa też audyt energetyczny. Może się okazać, że ciepło ucieka np. przez szczeliny w drzwiach czy oknach.

6. Kup termostat

To urządzenie, które pomoże Ci dostosować temperaturę panującą w budynku do warunków na zewnątrz. Pozwoli Ci to efektywniej oszczędzać energię elektryczną.

7. Sprawdź, czy wszystko działa poprawnie

Pamiętasz, że zużycie energii elektrycznej przez urządzenia nie zależy tylko od ich mocy, ale i stanu czy klasy energetycznej? Jeśli dawno się nimi nie interesowałeś, pora to zrobić. Może się okazać, że wymagają konserwacji lub wymiany.

 

Podsumowanie

Oszczędzanie prądu to zmiana myślenia i eliminowanie złych nawyków. Pamiętaj, że to, ile oszczędzisz zależy nie tylko od Ciebie. Ważne jest zaangażowanie wszystkich domowników w to, by wyłączali niepotrzebne światło czy nieużytkowane urządzenia elektryczne.

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.