Instalacja fotowoltaiczna off grid czy on grid? Sprawdź różnice

Jakie są różnice między systemami on grid i off grid w instalacji fotowoltaicznej? Na który z nich lepiej się zdecydować? Sprawdź, czym charakteryzują się oba systemy, a potem podejmij najkorzystniejszą dla siebie decyzję.

Jak działa system on grid?

Instalacja on grid to system podłączony do sieci energetycznej. Oznacza to, że praca modułów PV zależna jest od zewnętrznego dostawcy, który zasila poszczególne podzespoły. Taka współpraca niesie za sobą wiele korzyści, choć nie jest wolna od wad.

Dowiedz się, jak działają instalacje fotowoltaiczne >> 

Jakie zalety ma instalacja typu on grid?

Podstawową stanowi możliwość przekazywania nadwyżek energii (np. w sezonie letnim) zakładowi energetycznemu. Można je potem wykorzystać na 2 sposoby:

  • Odebrać 80% zmagazynowanej energii w okresie małego nasłonecznienia, np. zimą, gdy dni są znacznie krótsze.
  • Sprzedać zmagazynowane nadwyżki energii zewnętrznemu dostawcy prądu.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi w drugim przypadku sprzedaż energii odbywa się po stawce równej 80% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w kraju w roku poprzednim. Co ważne, aby produkować prąd z odnawialnych źródeł energii (OZE) w gospodarstwie domowym, nie musisz zakładać działalności gospodarczej ani uzyskiwać koncesji. Warto dodać, że instalacje typu on grid są tańsze od off grid.

Jakie są natomiast ich wady?

Główny problem stanowi fakt, że czyni nas zależnymi od sieci energetycznej. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że w razie pojawienia się awarii falownik podłączony do modułów fotowoltaicznych momentalnie odłącza panele od instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia elektryczne w domu na ten czas tracą zasilanie, a my musimy czekać, aż zakład rozprawi się z usterką.

Na czym polega system instalacji off grid?

W odróżnieniu od opisanej wyżej instalacja off grid pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu, ponieważ nie jest podłączony do żadnej sieci energetycznej. Zamiast tego moduły fotowoltaiczne wyposaża się w akumulatory oraz regulatory ładowania napięcia. Ich celem jest usprawnienie pracy całego układu paneli fotowoltaicznych.

Jeśli posiadamy system off grid, unikamy opisanej wyżej sytuacji związanej z awarią sieci energetycznej, ponieważ posiadamy niezależną instalację fotowoltaiczną.

Instalacja off grid, podobnie jak on grid, pozwala na magazynowanie energii elektrycznej. Zyskujemy zatem pełną dowolność w wykorzystaniu pozyskanej z paneli mocy. Podstawowa różnica polega na tym, że energii tej nie można ani jej do zakładu energetycznego w celu zmagazynowania na później, ani też jej sprzedać. Nadwyżki energii elektrycznej przechowywane są w akumulatorach.

Faktem jest, iż cena systemu off grid jest znacznie wyższa niż w przypadku instalacji, dlatego decydując się na nią, warto rozejrzeć się za dofinansowaniem fotowoltaiki.

Instalację off grid wykorzystuje się z powodzeniem tam, gdzie podłączenie do sieci jest nieuzasadnione ekonomicznie, a zasilanie w energię elektryczną okazuje się niestabilne, mało wydajne, a czasami wręcz niemożliwe.

Instalacja fotowoltaiczna on grid czy off grid – którą wybrać?

Ani jeden, ani drugi system instalacji fotowoltaicznych nie jest wolny od zalet i wad. Różnica polega na tym, jaki cel zamierzamy osiągnąć, decydując się na wybór paneli fotowoltaicznych oraz dobierając konkretny system.

Podstawowe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć jeszcze zanim zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne, to: W jaki sposób oraz w jakim zakresie wykorzystywana będzie energia elektryczna pozyskana ze słońca?

Druga kwestia to zastanowienie się, w jakich warunkach będzie pracował nasz układ. O ile decydując się na montaż w Polsce łatwiej określić m.in. poziom nasłonecznienia w poszczególnych porach roku, o tyle w przypadku inwestycji zagranicznych trzeba będzie się dłużej zastanowić.

Trzecia sprawa to określenie, jaki rodzaj budynku zasilać ma instalacja fotowoltaiczna. Inne potrzeby mają właściciele domów jednorodzinnych, inne osoby prowadzące firmy, inne natomiast posiadacze domków letniskowych użytkowanych okresowo.

Który zatem system – on grid czy off grid – lepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie brzmi: To zależy.

Dla osób niemających problemu z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej lepszym rozwiązaniem wydaje się instalacja on grid. Po pierwsze dlatego, że mogą one magazynować nadwyżki energii zgromadzonej w okresie większego nasłonecznienia, a potem albo je indywidualnie wykorzystywać, albo sprzedać elektrowni. Oba rozwiązania powiększają zyski z oszczędności, dzięki czemu koszt instalacji fotowoltaicznej szybciej się zwraca.

Po drugie, że koszt systemu  on grid jest znacznie mniejszy niż ceny zakupu akumulatorów.

Jeśli natomiast zamierzamy zasilać energią słoneczną budynki użytkowane okresowo, jak np. domki letniskowe, korzystniejszym rozwiązaniem mogą okazać się systemy off grid. Po pierwsze, uniezależniają nas on od zewnętrznych dostawców energii i eliminują problemy związane z awariami sieci energetycznej. Po drugie, zyskujemy energię słoneczną tylko na własny użytek i możemy z nią robić, co nam się podoba, a zgromadzone w okresie letnim nadwyżki prawdopodobnie całkowicie wykorzystamy w czasie użytkowania budynku.

Należy pamiętać, że system off grid wymaga większych nakładów finansowych niż instalacja on grid. Wpływa na to m.in. wysoki koszt akumulatorów wytwarzanych z wykorzystaniem specjalnych technologii ukierunkowanych na zapewnienie odpowiedniego stopnia wytrzymałości. Ceny takich urządzeń wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wpływ na wysoką cenę systemu off grid ma również fakt, że każdorazowo powinien on zostać specjalnie zaprojektowany. Bierze się wówczas pod uwagę takie zmienne, jak:

  • sumaryczna moc urządzeń podłączonych pod system,
  • czas pracy tych urządzeń,
  • okres pobierania przez nie energii wyłącznie z akumulatorów.

Określenie takich zmiennych pozwala odpowiednio dobrać technologię, moc inwertera, a także ilość oraz pojemność akumulatorów. Jest to o tyle ważne, że podłączenie do układu każdego nieplanowanego urządzenia może wpłynąć negatywnie na jego pracę, a w skrajnych przypadkach wywołać uszkodzenia falownika czy akumulatorów.

System off grid czy on grid?

To tylko podstawowe różnice dotyczące systemów on grid i off grid. W trakcie Twoich rozważań nad wyborem któregoś z nich może się okazać, że zmiennych jest znacznie więcej.

Jeśli wciąż się wahasz i potrzebujesz opinii eksperta, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, a chętnie Ci doradzimy, wykorzystując wieloletnie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę w zakresie fotowoltaiki.

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.