Podwyżka cen gazu w 2022 roku! Jak uchronić się przed kosztami?

Szybko topniejące zapasy gazu w europejskich magazynach skutkują coraz poważniejszymi wzrostami cen tego surowca. Stoi za tym zarówno decyzja rosyjskiego Gazpromu o zmniejszeniu dostaw, jak i transformacja ekologiczna mająca miejsce w Unii. W porównaniu z węglem błękitne paliwo znacząco redukuje emisję CO2, więc aktualnie cieszy się ono większym zainteresowaniem. Tak duży popyt nie może jednak zostać zaspokojony, więc gaz cały czas drożeje. Jakie są prognozy na 2022 rok?

Podwyżka cen gazu w 2022 - czy jest nieuchronna?

Wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii spowodował w naszym kraju już trzykrotne podniesienie stawek dla klientów PGNiG w przeciągu ostatniego roku. Urząd Regulacji Energetyki najpierw zgodził się na ich zmianę o 5,6% od kwietnia, później o 12,4% od sierpnia, a następnie o 7,4% od października. Wszystko wskazuje na to, że nie była to ostatnia podwyżka.

Eksperci twierdzą, że rywalizacja o gaz na całym świecie będzie się ciągle zaostrzać. Wiele państw musi w najbliższym czasie negocjować nowe umowy z producentami i dystrybutorami gazu, a ci mają na celu utrzymanie jego cen na jak najwyższym poziomie. Zdaniem specjalistów kolejny wniosek o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych jest więc nieunikniony. Firmy dostarczające błękitne paliwo do polskich domów ponoszą coraz większe koszty, a wcześniejsze podwyżki i tak były mniejsze niż bieżące wzrosty cen na rynku hurtowym. Możliwe więc, że kolejna zmiana okaże się poważniejsza od dotychczasowych.

Z drugiej strony rząd przygotował pewne rekompensaty, które mają złagodzić skutki podwyżek dla klientów końcowych. Na 3 miesiące zostanie na przykład obniżony VAT na gaz (z 23 do 8%). W tak zwanej tarczy antyinflacyjnej znajdzie się również dodatek energetyczny przysługujący najmniej zamożnym (jego wartość wyniesie ok. 60 - 130 zł miesięcznie). Co więcej, Sejm uchwalił także ustawę zakładającą możliwość rozłożenia spodziewanych podwyżek taryf w czasie.

Podsumowując - podwyżki cen gazu w 2022 roku są nieuniknione, ale nie muszą być tak odczuwalne dla odbiorców indywidualnych, jak wskazuje na to aktualna sytuacja na rynku.

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

O ile wzrosną ceny gazu w 2022 roku?

Zakładając zachowanie proporcji z tego roku, wysokość kolejnej podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych powinna wynieść 30 - 40%. Wzrosty mogą okazać się jednak znacznie niższe, a zaproponowane przez rząd instrumenty mają szansę dodatkowo zniwelować tę wartość.

Naiwnie byłoby jednak sądzić, że uda się zahamować postępujący wzrost cen gazu. Prawdopodobnie w najbliższym czasie będą one rosły, a to przede wszystkim ze względu na ich uwolnienie, planowane przez Unię Europejską. Zniesienie obowiązku urzędowego zatwierdzania stawek miałoby nastąpić do 2024 roku. Po tej zmianie dominujące na polskim rynku PGNiG zyska możliwość dyktowania cen gazu, co oznacza drożyznę dla odbiorców końcowych i ogromne zyski dla państwa. Liberalizacja rynku mogłaby spowodować podniesienie stawek nawet o 100%.

Ta sama strategia energetyczna przewiduje jednocześnie odchodzenie Polski od węgla, a także rozwój energetyki jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii (w tym fotowoltaiki, biomasy, geotermii i morskiej energetyki wiatrowej). To właśnie te rozwiązania wydają się należeć do najlepszych sposobów na obniżenie cen gazu, a przynajmniej na unikanie negatywnych skutków ich podwyżek.

Jak uchronić się przed podwyżką cen gazu?

Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek gwałtownych podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych, możesz zweryfikować umowę ze swoim aktualnym dostawcą i porównać ją z ofertami innych podmiotów działających na rynku. Szukaj jak najbardziej atrakcyjnych warunków, ale pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać regulaminy, ponieważ niektóre firmy mogą stosować nieuczciwe praktyki.

Najlepszym rozwiązaniem w walce z rosnącymi cenami paliwa gazowego jest jednak uniezależnienie się od tego surowca. W tym celu należy znaleźć alternatywne źródło ciepła dla swojego domu. Świetnie sprawdzi się w tej roli na przykład nowoczesna pompa ciepła, odpowiadająca zarówno za ogrzewanie, jak i za przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.

To ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które warto uzupełnić instalacją fotowoltaiczną. Panele solarne dostarczą bowiem wymaganych 20% energii elektrycznej, niezbędnych do efektywnego działania pompy ciepła. W ten sposób całkowicie uniezależnisz się od dostawcy gazu oraz prądu, więc żadne podwyżki taryf nie zrobią na Tobie najmniejszego wrażenia!

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.