Agregat prądotwórczy i fotowoltaika. Kooperacja w zabezpieczeniu energetycznym

Wśród instalacji fotowoltaicznych wyróżniamy systemy on-grid, off-grid oraz hybrydowe. Inwestorzy najczęściej decydują się na ten pierwszy wariant, którego cechą charakterystyczną jest współpraca z zewnętrznym dostawcą energii. Jedna z wad tego rozwiązania polega na wyłączaniu inwerterów w sytuacji awarii sieci. Użytkownicy często zabezpieczają się na taki wypadek, wybierając instalacje off-grid lub hybrydowe podłączone do kosztownych baterii bądź uzupełniając system on-grid o praktyczne generatory prądu. Jak działają takie urządzenia i czy warto się na nie zdecydować?

Działanie agregatu prądotwórczego

Generator prądu to alternatywne źródło energii elektrycznej, wykorzystywane tam, gdzie:

  • nie ma dostępu do sieci energetycznej (np. na placach budowy),
  • dostęp do sieci jest mocno ograniczony (np. w domkach letniskowych),
  • nie można pozwolić sobie na przerwy w dostawie prądu (np. w szpitalach).

Agregaty prądotwórcze to urządzenia spalinowe, których praca polega na przetwarzaniu energii mechanicznej na energię elektryczną. Do kluczowych elementów generatora prądu należą:

  • prądnica synchroniczna,
  • silnik spalinowy,
  • rozdzielnica elektryczna.

Agregat prądotwórczy zamienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną. W ruch zostaje wprawiony wirnik prądnicy, generujący siłę elektromotoryczną. Zmiana strumienia magnetycznego powoduje z kolei powstawanie prądu elektrycznego w obwodzie stojana. 

Budowa urządzenia zależy od jego wariantu (agregat jednofazowy lub trójfazowy) oraz dokładnego przeznaczenia. Generatory wykorzystywane są bowiem nie tylko w miejscach odciętych od sieci energetycznej, ale również w podłączonych do niej domach jednorodzinnych. Stanowią wówczas zabezpieczenie na wypadek awarii prądu.

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

Agregaty prądotwórcze i fotowoltaika - działanie

Jak już wiesz, agregat prądotwórczy do domu może z jednej strony dostarczyć energię niezbędną do działania tak istotnych urządzeń jak kotły czy pompy wodne, a z drugiej zagwarantować nieprzerwaną pracę systemu fotowoltaicznego on-grid, który sam produkuje prąd. Zauważ jednak, że standardowej instalacji nie da się połączyć z generatorem. Jest to rozwiązanie dostępne jedynie w przypadku niektórych producentów.

Uzupełnienie mikroinstalacji fotowoltaicznej o agregat prądotwórczy skutkuje powstaniem układem zasilania rezerwowego. Cechuje się on między innymi całkowicie zautomatyzowanym działaniem - należy pamiętać tylko o uzupełnianiu paliwa w urządzeniu. W przypadku zaniku prądu uruchomiony zostaje generator, pozwalający na dalszą pracę fotowoltaiki. Agregat ma jednak swoje plusy również wtedy, kiedy nie jest kompatybilny z falownikiem i nie może go uruchomić. Pełni wówczas funkcję zapasowego źródła energii elektrycznej dla kluczowych urządzeń w gospodarstwie domowym.

 

 

Kto powinien zdecydować się na agregat prądotwórczy z fotowoltaiką?

Agregat prądotwórczy z fotowoltaiką to tylko jedno z rozwiązań mających na celu zagwarantować niezależność budynku od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej. Do dyspozycji masz także system off-grid lub hybrydowy, podłączony do akumulatora. Warto jednak odnotować, że jest to rozwiązanie dość kosztowne, a decyzja o jego realizacji musi zapaść już na etapie planowania inwestycji.

Zdecydowanie taniej i wygodniej jest wzbogacić mikroinstalację fotowoltaiczną o generator prądu. Taką modernizację można przeprowadzić w dowolnym momencie i kosztuje ona zdecydowanie mniej niż zakup drogich baterii litowo-jonowych. Powinni się na nią zatem zdecydować ci inwestorzy, którzy chcą ustabilizować pracę swoich systemów fotowoltaicznych tanio, lecz skutecznie.

Montaż agregatu prądotwórczego w domu jednorodzinnym to bardzo dobry pomysł bez względu na to, czy generator zostanie podłączony do falownika fotowoltaiki, czy nie. Jeśli producent Twojej instalacji pozwala na takie rozwiązanie, zyskujesz absolutną niezależność i tak naprawdę nie potrzebujesz nawet dostępu do sieci elektroenergetycznej. Dzięki agregatowi panele solarne będą bowiem nieprzerwanie produkowały prąd. W przeciwnym razie generator nie uruchomi inwertera, ale wszystkie inne urządzenia w budynku otrzymają energię niezbędną do pracy. Przerwą ją dopiero, gdy skończy Ci się zapas paliwa do agregatu.

Śmiało można więc powiedzieć, że agregat prądotwórczy to rozwiązanie przeznaczone dla każdego właściciela domu jednorodzinnego z fotowoltaiką on-grid. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzić generator do swojego systemu, koniecznie skontaktuj się z Ekoradcami!

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.