Blackout - czym jest i jak się na niego przygotować?

W obliczu narastającego kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej coraz częściej mówi się o blackoucie. Rządy niektórych krajów zaczęły już instruować swoich obywateli, jak przygotować się do tego zjawiska. W naszym artykule odpowiemy zatem na pytanie, czym właściwie jest blackout i czy stanowi realne zagrożenie dla Polaków. Doradzimy również, czym należy kierować się w przypadku jego wystąpienia.

Blackout - co to jest?

Blackout to nic innego jak nagła i długotrwała przerwa w dostawach energii elektrycznej. Stanowi on problematyczną i względnie niebezpieczną sytuację zarówno dla indywidualnego odbiorcy, jak i dla całych miast czy krajów. Wszystko za sprawą daleko idącego uzależnienia współczesnego człowieka od prądu.

Większość Europejczyków mieszka w budynkach, których poszczególne instalacje zasilane są właśnie energią elektryczną. Mowa czy to o ogrzewaniu, czy o pompach dostarczających ciepłą wodę użytkową. Do tego dochodzą oczywiście problemy komunikacyjne - przerwa w dostawie prądu oznacza brak Internetu, a także możliwości naładowania telefonu, którego bateria wytrzyma najwyżej dzień lub dwa.

Tymczasem przewidywane w europejskich krajach zjawiska blackoutu mogłyby potrwać nawet przez kilka dni. Powodem takiego ryzyka są między innymi niebezpiecznie niskie poziomy zapełnienia magazynów gazu, spowodowane działaniami Rosji. W przypadku mroźnej zimy, niektórym krajom Unii może po prostu zabraknąć paliwa dla elektrowni gazowych, co przełoży się na wyraźne zaburzenia pracy systemu elektroenergetycznego. Jako że państwa Wspólnoty połączone są siecią wzajemnych zależności, problemy jednego z nich mogą szybko rozlać się na kolejne.

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

Czy blackout grozi Polsce?

W ostatnich tygodniach media często informowały o tym, że niektóre kraje członkowskie Unii zaczęły już instruować swoich obywateli, jaki powinni zachować się w przypadku wystąpienia blackoutu. Takie kroki podjęły na przykład Niemcy czy Austria. Polski rząd zdaje się nie widzieć żadnego problemu. Czy słusznie? Zastanówmy się nad tym, czy długotrwałe przerwy w dostawie prądu są w ogóle w naszym kraju prawdopodobne.

Polska jest częścią europejskiego rynku energetycznego, a więc należy do grona państw, które są na blackout realnie narażone. Wszystkie czynniki ryzyka - takie jak mroźna zima oraz wrogie działania Rosji - dotyczą naszego kraju tak samo jak całej reszty Unii. Mimo to niektórzy eksperci przekonują, że prawdopodobieństwo przerw w dostawach prądu jest u nas niższe. Dlaczego?

 

Przede wszystkim Polska jest dopiero na początku swojej transformacji ekologicznej. Oznacza to, że około 75% energii nadal wytwarzane jest z węgla, w przeciwieństwie do bardziej rozwiniętych krajów, gdzie - w obliczu wyłączania elektrowni węglowych i atomowych - zaczynają dominować odnawialne źródła energii i gaz.

Jak wskazują eksperci, blackout w Polsce stanowiłby raczej kumulację wielu negatywnych zdarzeń losowych. Przerwy w dostawie energii elektrycznej mogłyby nastąpić na przykład w wyniku uszkodzenia sieci w powiązaniu z awaryjnym wyłączeniem dużej elektrowni. Ostatnie wydarzenia w naszym kraju pokazują jednak, że "nieszczęścia lubią chodzić parami", więc scenariusz taki wcale nie jest niemożliwy.

Jak przygotować się na blackout?

Przezorny zawsze ubezpieczony! Warto na wszelki wypadek pochylić się nad potencjalnym problemem blackoutu i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak stawić mu czoła. W sytuacji wystąpienia długotrwałych przerw w dopływie prądu przydadzą Ci się przede wszystkim zapasy wody, która momentalnie przestanie być pompowana do większości domów i mieszkań. Zimą niebezpieczny okaże się również brak ogrzewania - współczesne piece zasilane są bowiem energią elektryczną. Warto więc zaopatrzyć się w ciepłą odzież, koce termiczne i zadbać o możliwość przygotowywania ciepłych posiłków oraz napojów.

Jest jednak pewna grupa osób, która nie musi specjalnie przygotowywać się na ewentualny blackout. To oczywiście właściciele instalacji fotowoltaicznych. Bardzo często są oni całkowicie niezależni od dostawców prądu, a nawet od dostępności paliw na rynku. Wytwarzają bowiem energię elektryczną samodzielnie. Nawet jeżeli wydajność ich paneli solarnych zimą spada, w zupełności wystarcza do zasilenia podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego, a więc kotła czy pomp wodnych.

Jeśli chcesz przygotować się na zimowe blackouty w Europie, możesz gromadzić zapasy jedzenia niewymagającego obróbki termicznej i innych niezbędnych do przetrwania artykułów. Możesz też podjąć decyzję, która raz na zawsze uniezależni Cię od zewnętrznych operatorów i od sytuacji na rynku. Ekoradcy chętnie pomogą Ci zainwestować w fotowoltaikę!

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.