Fotowoltaika a magazynowanie energii – jak rozliczać się z dostawcą energii

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii osoby fizyczne i przedsiębiorcy mają prawo rozliczać się z dostawcą za nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Na czym polega takie rozliczenie i kiedy magazynowanie energii się opłaca?

Kto może rozliczyć się dostawcą energii, czyli system opustów

Prawo do odebrania nadwyżek energii ma każdy z prosumentów posiadających instalację elektryczną podłączoną do sieci energetycznej (system on-grid). Warto jednak pamiętać, że nie każdy inwestor zyskuje automatycznie status prosumenta. System opustów, czyli rozliczania prosumenckiego, dotyczy przede wszystkim osób prywatnych, właścicieli gospodarstw rolnych, a także przedsiębiorców wyposażonych w panele fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp. W Polsce mogą z niego korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, a także związki wyznaniowe.

Zobacz, jak przebiega pobór energii słonecznej i produkcja prądu w przypadku instalacji fotowoltaicznych - Jak działa panel fotowoltaiczny?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadaczy instalacji większych niż 50 kWp. Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem nie mogą oni magazynować energii (prądu) w sieci energetycznej. Ewentualne nadwyżki, które tam trafią są sprzedawane, za stawkę, którą zakład energetyczny ustala na podstawie obowiązujących wskaźników..

Takie rozwiązanie jest mniej opłacalne niż w przypadku systemu opustów, dlatego duże firmy dobierają moc fotowoltaiki w taki sposób, by nie generować zbyt dużych nadwyżek energii, ale zużywać ją na bieżąco.


Jak wygląda rozliczanie energii z “zakładem energetycznym”?

System opustów to bezgotówkowe rozliczanie się z energii zużytej i wyprodukowanej w mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jeśli jesteś osobą prywatną i posiadasz mikroinstalację generującą prąd z energii słonecznej, to aby móc dokonywać rozliczeń w ramach opustów, musisz posiadać umowę kompleksową, czyli na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej z wybranym jej dostawcą. Tylko wówczas będzie on magazynował nadwyżki energii, a Ty zyskasz możliwość ich odebrania na własne potrzeby.

W zależności od postanowień podpisanej umowy energia może być rozliczana możesz w okresie dwu-, sześcio- lub dwunastomiesięcznym. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wybranej opcji, wciąż musisz ponosić opłaty stałe - rozliczenie za świadczenie usług obejmujące opłatę przejściową czy jakościową. W przypadku prawidłowo dobranej instalacji zauważysz rachunki te będą o 95% procent niższe niż te sprzed montażu.

Rozliczenie z nadwyżek energii wysyłanej do zewnętrznej sieci jest automatyczne i bezproblemowe. Instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid sprawia, że energię elektryczną magazynuje sieć energetyczna, dlatego nie musisz martwić się wydatkami na akumulatory do magazynowania nadwyżek.

Czy muszę magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne produkują prąd przez cały rok, nie zawsze jednak jego ilość odpowiadać będzie Twojemu zapotrzebowaniu energetycznemu. To dlatego kluczową kwestią w przypadku każdej instalacji PV jest dobór odpowiedniej mocy zainstalowanej. Dążymy do tego, by całkowicie pokrywała ona zapotrzebowanie użytkowników budynku, jednak nie da się uniknąć sytuacji, w której pojawiają się nadwyżki.

Co z nimi zrobić?

W przypadku systemu on-grid nadmiar prądu trafia do sieci elektroenergetycznej. Jest to związane z autokonsumpcją. Im niższy jest jej poziom, tym większa energia z fotowoltaiki jest wirtualnie magazynowana w sieci. W domach jednorodzinnych autokonsumpcja utrzymuje się zwykle na poziomie 20-40 procent. Oznacza to, że statystyczne gospodarstwo wykorzystuje około 30% energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, a jej 70% wędruje do sieci.

Pamiętaj, że stosując w domu np. pompę ciepła zwiększasz bieżący poziom zużycia energii, a tym samym wykorzystujesz jej więcej w ciągu dnia i zwiększasz poziom autokonsumpcji. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatorów, dzięki którym masz możliwość magazynowania energii, nie angażując w to zakładu energetycznego. Warto jednak dobrze przemyśleć to rozwiązanie, ponieważ wiąże się ze dodatkowymi, być może niepotrzebnymi kosztami.

Ile energii elektrycznej można odebrać z sieci?

Posiadając mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp, możesz bezpłatnie odebrać z sieci 80% oddanej do niej energii elektrycznej. W przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kWp możliwości są mniejsze i wynoszą już 70%. System opustów prosumenckich polega bowiem na tym, że nadwyżka energii przesłana do zakładu, nie wraca w całości – pobierana jest od niej “prowizja” w wysokości 20 lub 30 procent.

Warto przy tym zaznaczyć, że choć przesyłanie energii do sieci nic nie kosztuje, to nie opłaca się montować instalacji PV o zbyt dużej mocy. Dlaczego? Powód jest prosty – jeśli nie wykorzystasz nadwyżki energii w przeciągu dwóch lat, wytworzony prąd przepadnie na rzecz zakładu energetycznego.

Podsumowanie

Kluczową kwestią przy doborze sprawnej instalacji fotowoltaicznej jest określenie zapotrzebowania energetycznego Twojego domu. Tylko wówczas unikniesz przepłacania, a inwestycja szybciej się zwróci.

Nie wiesz, jaka moc instalacji jest Ci potrzebna? Szukasz sprawdzonych i najlepszych rozwiązań na rynku? Jeśli potrzebujesz porady, chętnie pomożemy. Skontaktuj się z nami już teraz.

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.