Fotowoltaika bez tajemnic: montaż instalacji fotowoltaicznej

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej to skomplikowany proces? W tym artykule dowiesz się, jakimi działaniami należy go poprzedzić oraz z jakich etapów składa się montaż fotowoltaiki w domu lub na posesji.

Projekt i miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej

Skoro tu jesteś, najpewniej rozważasz montaż fotowoltaiki w budynku. Powinieneś zatem pamiętać, że każda tego typu inwestycja obejmuje szereg procesów, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji fotowoltaicznej w kolejnych latach. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Po pierwsze, pamiętaj, że montażem instalacji fotowoltaicznej powinni zająć się fachowcy.

Po drugie, zastanów się, czy Twoja elektrownia ma funkcjonować w systemie on-grid czy off-grid. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: Instalacja fotowoltaiczna off grid czy on grid? Sprawdź różnice

Po czwarte, zanim odbędzie się montaż, odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie: Gdzie chcę umieścić instalację fotowoltaiczną? Do wyboru są bowiem dwie opcje: 

  • dach,
  • grunt.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu montowana jest na specjalnych stelażach, które zapobiegają uszkodzeniom dachu. Kąt nachylenia paneli mieścić się powinien w zakresie od 25 do 50 stopni, w zależności od lokalizacji budynku. W Polsce zwykle najkorzystniejszym jest kąt 35 stopni. Montaż instalacji fotowoltaicznej możliwy jest zarówno na płaskich, jak i skośnych dachach, a najczęściej przeprowadza się go na pokryciach typu: blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna czy gont bitumiczny.

Panele fotowoltaiczne na gruncie osadza się na specjalnych stelażach, zwanych stołami, wbitych w podłoże na głębokość zależną od struktury gleby. Wystarczającą jest taka, która daje konstrukcji wsporczej maksymalną stabilność. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie daje większe pole manewru, ponieważ można swobodniej operować kątem nachylenia. Podstawowe elementy stelaży wykonuje się najczęściej z ocynkowanej stali, a ich wielkość zależy od liczby paneli.

Ważnym procesem planowania jest także dobór poszczególnych elementów instalacji: rodzaju ogniw, falownika czy przewodów sieci, które transportować mają energię elektryczną. 

Fotowoltaika. Montaż krok po kroku

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie prądu z odnawialnej i praktycznie nieskończonej energii słonecznej. Warto jednak pamiętać, że sam panel fotowoltaiczny nie potrafi przekształcić jej w taki sposób, by wytworzyć prąd do wykorzystania w domu. Niezależnie od tego, czy panele znajdują się na dachu, czy na gruncie, dawka energii pozyskana z fotonów musi przebyć taką samą drogę - od krzemowej płytki, na którą pada, przez kable do urządzenia, które przekształci prąd stały w zmienny. 

Gdy projekt i plan instalacji fotowoltaicznej są już gotowe, czas przystąpić do montażu. Niezależnie od miejsca, które wybierzemy (dach lub grunt), proces opisać można w 7 krokach

  1. Mocowanie stelaża.
  2. Rozprowadzenie kabli.
  3. Umiejscowienie falownika w miejscu wyznaczonym przez inwestora (właściciela budynku).
  4. Ułożenie oraz połączenie paneli fotowoltaicznych.
  5. Łączenie ogniw fotowoltaicznych z falownikiem.
  6. Konfiguracja połączenia inwertera z siecią.
  7. Pomiary elektryczne zakończone sporządzeniem protokołu odbioru instalacji fotowoltaicznej.

Pierwszy krok omówiliśmy wyżej. 

Krok drugi to rozprowadzenie kabli, którymi energia słoneczna popłynie do rozdzielnicy oraz montowanego w kroku trzecim inwertera (falownika), który przekształci prąd stały w zmienny. Dzięki jego pracy budynek i jego sprzęty będą mogły bez przeszkód korzystać z energii elektrycznej wytworzonej przez Twoją elektrownię.

Czwartym krokiem na drodze do tworzenia instalacji fotowoltaicznych jest ułożenie oraz odpowiednie połączenie paneli, po nim zaś (krok piąty) integruje się panele z falownikiem. 

W szóstym etapie instalację fotowoltaiczną konfiguruje się najczęściej z siecią internetową. Dzięki temu można stale monitorować jej pracę. To o tyle wygodne, że do podstawowego śledzenia poboru energii czy wydajności wystarczy zainstalować zwykłą aplikację w komputerze, czy w telefonie komórkowym.

Siódmy krok to tzw. ostatnie formalności. Po skończonych pracach następują pomiary określające, czy instalacja działa zgodnie z założeniami. Jeśli zdecydowałeś się na system on-grid, konieczne będzie zgłoszenie instalacji do operatora energetycznego jeszcze przed rozpoczęciem jej użytkowania. Wówczas w ciągu 30 dni powinien on wymienić licznik prądu oraz podpisać z Tobą umowę kompleksową.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Wycena montażu paneli fotowoltaicznych przebiega zwykle indywidualnie. W niektórych przypadkach inwestor może zdecydować się na to, aby przeprowadzić cały proces samodzielnie, jednak w razie niepowodzenia może utracić gwarancję. 

Ostateczna cena fotowoltaiki zależy od charakterystyki układu i najczęściej włączona zostaje w koszt wszystkich urządzeń. Po przeprowadzeniu badań wykonawcy przedstawiają ofertę i kosztorys zawierający informację dotyczące m.in. propozycji oraz ceny urządzeń w układzie, jego wydajności czy oszczędności, które przyniesie w ciągu kolejnych lat. 

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w fotowoltaikę, powinieneś zainteresować się dofinansowaniem, które pozwoli Ci pokryć część kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji. Dotacje pokrywają niekiedy ponad 1/3 całkowitych wydatków, a dodatkowo pozwalają szybciej oszczędzać, ponieważ inwestycja zwraca się szybciej. 

Masz pytania dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych Twojej nieruchomości? Zastanawiasz się, jak uzyskać dotację do fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami, wypełniając prosty formularz. Na pewno znajdziemy rozwiązania. 

Galeria

Zainteresowany?

Porozmawiajmy o naszej ofercie. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.