Jak myć panele fotowoltaiczne? Kompletny poradnik dla każdego.

Dbanie o czystość paneli fotowoltaicznych wspomaga ich konserwację oraz ma pozytywny wpływ na ich działanie. Nie jest jednak konieczne, ponieważ panele oczyszczają się samoistnie, podczas deszczu czy śniegu. Jeśli chcesz jednak fachowo zadbać o fotowoltaikę, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Kiedy i jak czyścić instalację fotowoltaiczne? Kto powinien przeprowadzać mycie ogniw? W tym artykule dowiesz się: 

  • Po co czyścić panele PV,
  • Kto może to robić,
  • Czego powinien do tego używać,
  • Kiedy przeprowadzać mycie fotowoltaiki.

Po co czyścić panele fotowoltaiczne?

Jedną z niewielu wad ogniw słonecznych jest fakt, iż aby były w pełni skutecznie, muszą być czyste i wolne od kurzu oraz innych czynników. Zanieczyszczenia takie jak pył pochodzący z pól (np. w trakcie zbiorów), piasek znad morza, mech, spaliny czy ptasie odchody mogą obniżać wydajność ich pracy. Jeśli panele słoneczne będą narażone na ich długotrwałe działanie, sprawność może spaść nawet o 20%. 

Dowiedz się także, jaka jest żywotność i odporność na warunki atmosferyczne paneli fotowoltaicznych.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest łatwym procesem. W wielu przypadkach mycie przeprowadzić można wyłącznie przy użyciu odpowiednich materiałów. Również samo wyjście na dach jest ryzykowne i trudne, wymaga zatem odpowiedniego przygotowania. 

Jeśli nie czujesz się pewnie, warto skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów. Szczególnie że w przypadku większości paneli mycie fotowoltaiki wchodzi w skład serwisu gwarancyjnego po zakupie.

Jak, czym i kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Zanim weźmiesz się do pracy, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dowiesz się o nich w dalszej części artykułu.

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

Kto może przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

W zależności od okoliczności rozwiązania są dwa. Jeśli chcesz, możesz zrobić to samodzielnie lub — jak wspomnieliśmy wyżej — skorzystać z usług fachowców. Z pierwszej opcji skorzystaj wyłącznie, jeśli dostęp do fotowoltaiki nie jest utrudniony. Ważne jest, abyś posiadał specjalne zabezpieczenia, które uchronią Cię przed wypadkiem. Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł dla osób, które posiadają instalacje naziemne. 

Oczyszczanie paneli fotowoltaicznych powinno odbyć się z użyciem profesjonalnych preparatów, które nie naruszą jego struktury.

Mycie paneli fotowoltaicznych – czego używać do czyszczenia paneli słonecznych?

Panele fotowoltaiczne należy oczyszczać środkami do tego przystosowanymi. Po pierwsze, potrzebować będziesz profesjonalnych środków czyszczących. Po drugie – odpowiedni materiał do czyszczenia, ponieważ fotowoltaika jest bardzo delikatna. Po trzecie, musisz pamiętać, czego NIE robić w trakcie mycia instalacji fotowoltaicznej. 

Jeśli chodzi o środki, mycie paneli przeprowadzić możesz, używając:

  • wody destylowanej (bądź deszczówki),
  • mieszaniny płynu do mycia szyb z octem winnym.

...oraz za pomocą:

  • miękkiej gąbki, najlepiej nylonowej,
  • miękkiej szczotki.

Pamiętaj, że stosowanie odpowiednich środków i materiałów jest kluczowe, aby nie uszkodzić delikatnych ogniw. Produkty takie jak mydło ścierne mogą je uszkodzić, doprowadzając do obniżenia skuteczności. Jeśli fotowoltaika nie jest mocno brudna, zrezygnuj również z używania mydła. 

3 rzeczy, których NIE WOLNO robić podczas czyszczenia instalacji fotowoltaicznej

 

Zasadniczo wszystkie z nich wydają się logiczne. Warto jednak przypomnieć sobie, czego nie robić podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych, aby uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń przekładających się na niższą wydajność.

Po pierwsze, po ogniwach nie wolno chodzić. Po drugie, do mycia paneli fotowoltaicznych nie używamy wody z kranu. Po trzecie, nie używaj do tego również myjki ciśnieniowej, która może uszkodzić łączenia paneli. 

Stosując się do tych zasad oraz używając środków wymienionych wyżej, nie zarysujesz ani nie uszkodzisz wrażliwej powierzchni paneli, jak również całej instalacji.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne? 

Jak często myć instalację fotowoltaiczną? Z reguły wystarczyć jej powinno gruntowne mycie dwa razy w roku. Najlepiej przeprowadzić je najpierw wiosną, a drugi raz w połowie lata, ponieważ to właśnie w tych porach fotowoltaika brudzi się najczęściej. 

Dowiedz się także, czym się różni panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego.

Nie musisz myć paneli słonecznych, jeśli w Twojej lokalizacji często pada deszcz. Natomiast w porach, gdy osiadają na nich zanieczyszczenia typu pył polny, piasek czy drobne cząstki spalin, instalacja PV powinna być czyszczona częściej.

Pamiętaj również, aby regularnie usuwać z ogniw zabrudzenia punktowe. Możesz to zrobić samodzielnie lub korzystając z usługi fachowców. Temat jest o tyle istotny, że silne punktowe zabrudzenia mają bardzo niekorzystny wpływ na wydajność panelu. Natomiast zanieczyszczenia takie jak ptasie odchody mogą nie tylko odbarwić moduł, ale i wywołać korozję.

Czy trzeba oczyszczać moduły ze śniegu?

Pozostają również dwa pytania: 

  • Czy śnieg zalegający na modułach wpływa negatywnie na sprawność paneli?  
  • Czy myć panele fotowoltaiczne zimą? 

Panele fotowoltaiczne należy oczyszczać od zalegającego śniegu, ponieważ on negatywny wpływ na pozyskiwanie energii elektrycznej. Warto zadbać o odpowiednie odśnieżenie, w sposób, który nie naruszy ich konstrukcji. Pamiętaj! Nie myj paneli fotowoltaicznych w zimie. Może to spowodować negatywne skutki, które wiążą się z jego uszkodzeniem. 

A może samoczyszczące panele słoneczne?

Jednym z nowych i ciekawych rozwiązań na rynku instalacji fotowoltaicznych są panele samoczyszczące wyposażone w zraszacze. Pracują one zwykle w dwóch trybach. Najpierw panele czyszczone są za pomocą mieszaniny wody i mydła, następnie spłukiwane wodą. Proces jest bezpieczny, ponieważ czyszczenie przeprowadza się pod niskim ciśnieniem. 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.