Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych w budynku? O czym trzeba pamiętać i czy cały proces jest skomplikowany? W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przebiegają związane z nim prace.

Od czego zacząć montaż paneli fotowoltaicznych?

Tak jak przed każdą pracą, którą chcemy wykonać dobrze, tak również przed montażem instalacji fotowoltaicznej musimy najpierw zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. To od nich zależeć będzie, czy osiągniemy pożądany efekt, nie przepłacając za poszczególne elementy czy poprawki, a także jak wcześniej zaczniemy oszczędzać na rachunkach.

O czym pamiętać powinien każdy inwestor?

Po pierwsze, będzie to wybór miejsca montażu paneli PV. Mogą to być dach, grunt lub ściana. Po drugie, istotną kwestię stanowi sporządzenie odpowiedniego projektu. Po trzecie, trzeba zdecydować, jakie elementy są nam potrzebne oraz jakie powinny mieć parametry, aby osiągnąć pożądaną moc zainstalowaną instalacji fotowoltaicznej.

Nad każdym z tych obszarów warto się zastanowić pod okiem fachowca. Doświadczony projektant podpowie Ci, gdzie, jak i co dobrać, aby ogniwa fotowoltaiczne oraz inne elementy fotowoltaiki w budynku pracowały z maksymalną wydajnością. Mając gotowy projekt, można przejść do montażu paneli fotowoltaicznych.

Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaikę najczęściej umiejscawia się na dachu, w mniejszej ilości przypadków na gruncie, a jeszcze rzadziej na ścianie. Elementami niezbędnymi dla powodzenia całego procesu – oczywiście obok samych paneli – będą: 

 • specjalny stelaż, 
 • haki,
 • śruby mocujące, 
 • przewody elektryczne,
 • falownik.

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku omówimy na przykładzie instalacji umieszczonej na dachu, ponieważ jest to najczęstszy wybór inwestorów. Podzielić go można na 7 kroków:

 1. Pomiary – zanim montażysta rozpocznie jakiekolwiek prace, powinien zmierzyć połać dachu. Pozwoli mu to rozmieścić panele fotowoltaiczne zgodnie z projektem.
 2. Prace na gruncie – najwygodniej i najbezpieczniej jest zamontować panele fotowoltaiczne na ziemi. Pozwala to zminimalizować ryzyko uszkodzenia elementów, wypadku przy pracy oraz przyspieszyć cały proces, który na nierównej powierzchni może okazać się problematyczny.
 3. Przytwierdzenie uchwytów i szyn – w przypadku domów pokrytych dachówką najpierw demontuje się elementy pokrycia, a potem przytwierdza się stelaż do drewnianej konstrukcji dachu. Montaż odbywa się przy użyciu wkrętów i śrub. Do uchwytów przykręca się szyny, na których oprą się panele fotowoltaiczne. Dolna szyna powinna znajdować się kilkanaście centymetrów powyżej dolnej krawędzi panelu, a górna – kilkanaście centymetrów poniżej jego górnej krawędzi. Przymocowanie do szyn optymalizatorów pozwoli osiągnąć wyższe uzyski energii.
 4. Rozprowadzenie kabli – zanim rozpocznie się montaż paneli fotowoltaicznych, trzeba wykonać instalację elektryczną od rozdzielnicy, a na dachu wyprowadzić kable, które połączą ją z panelami. 
 5. Umiejscowienie falownika – jednym z kluczowych elementów całej instalacji PV w budynku jest falownik (inwerter), czyli urządzenie, które przekształci uzyskany z energii słonecznej prąd stały na prąd zmienny. Wiesza się go zwykle na ścianie w pomieszczeniu technicznym, a następnie łączy z panelami fotowoltaicznymi. W skrzynkach obok falownika powinny znaleźć się zabezpieczenia instalacji: wyłącznik różnicowoprądowy oraz ograniczniki przepięć.
 6. Montaż paneli fotowoltaicznych – po wyprowadzeniu instalacji elektrycznej na zewnątrz można przystąpić do montażu paneli. Umiejscawia się go na przygotowanych wcześniej stelażach, a jego przewody łączy się z optymalizatorami. W taki sam sposób na dachu montuje się kolejne panele fotowoltaiczne, które dostarczać będą do budynku darmową odnawialną energię ze słońca. Poszczególne panele scala się stalowymi łącznikami skręcanymi na śruby.
 7. Pomiary – po zakończonych pracach instalacyjnych trzeba sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Niezbędne będą pomiary elektryczne zakończone sporządzeniem protokołu. Jeśli w Twoim budynku działać ma system on-grid, to zanim instalacja zacznie pracować, będziesz musiał zgłosić ją do operatora energetycznego. Wówczas w ciągu 30 dni wymieni on u Ciebie licznik prądu, a następnie zawrze z Tobą umowę prosumencką.

Odpowiednie podejście do montażu paneli fotowoltaicznych pozwoli Ci uzyskać maksymalnie wydajną instalację, za którą nie przepłacisz. Jeśli masz pytania dotyczące całego procesu lub zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.