Podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci - jak wygląda procedura?

Aby uruchomić fotowoltaiczną instalację on-grid lub hybrydową, konieczne jest podłączenie jej do sieci energetycznej. Choć to bardzo prosty proces, warto wcześniej zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami, aby przebiegł on jak najsprawniej. Dowiedz się, co powinien obejmować schemat instalacji PV i jakie wnioski należy złożyć do zakładu energetycznego! Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, który krok po kroku przeprowadzi cię przez procedurę podłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci.

Proces podłączenia fotowoltaiki do sieci

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci sprowadza się do trzech kluczowych kroków:

  1. prawidłowe wypełnienie wniosku,
  2. sporządzenie schematu instalacji PV,
  3. skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów wymaganych przez zakład energetyczny.

Warto przy tym pamiętać, że wymagania mogą różnić się w zależności od operatora energii elektrycznej.

Obowiązek zgłoszenia chęci przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej spoczywa na prosumencie. W chwili, gdy Twoje panele fotowoltaiczne zostaną już zamontowane przez wykwalifikowanych specjalistów, musisz złożyć odpowiedni wniosek do operatora energii elektrycznej. Na jego podstawie zakład dokona bezpłatnej wymiany Twojego licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy.

 

Chcesz zdążyć przed końcem roku? Skontaktuj się z nami już dziś!

 

Podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci - zgłoszenie i wymagane wnioski

Procedura zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do przyłączenia może trwać nawet miesiąc. Weź to pod uwagę, planując składanie wniosku. Sam dokument nie jest skomplikowany, więc jego wypełnienie nie powinno zająć Ci dużo czasu. Choć szczegóły będą różniły się w zależności od wybranego operatora, w zgłoszeniu zawsze musisz podać takie informacje jak:

  • dane właściciela instalacji fotowoltaicznej,
  • rodzaj obiektu i źródła energii pierwotnej (energia słoneczna),
  • dane techniczne instalacji fotowoltaicznej,
  • estymacje dotyczące planowanej produkcji prądu.

Odpowiedni wniosek znajdziesz zazwyczaj na stronie internetowej swojego operatora energetycznego.

Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej zostanie zweryfikowane przez zakład energetyczny, który musi wziąć na siebie obowiązek wymiany Twojego licznika. Po wykonaniu tych prac otrzymasz certyfikat przystosowania sieci do przyłączenia mikroinstalacji. 

Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych

Zauważ, że do wspomnianego wniosku należy dołączyć schemat instalacji fotowoltaicznej uwzględniający sposób podłączenia jej do sieci. Każdy projekt tego rodzaju obejmuje przede wszystkim panele solarne, które pozyskują energię ze słońca. Umieszcza się je na konstrukcji wspornej - dachowej lub gruntowej.

Kolejnym kluczowym elementem schematu jest falownik (inwerter), przekształcający prąd stały na przemienny. Klasyczne urządzenie tego typu może zostać zastąpione mikroinwerterami, które należy podłączyć do każdego modułu solarnego z osobna. Schemat podłączenia instalacji fotowoltaicznej uzupełnia wspomniany już licznik dwukierunkowy. W przeciwieństwie do jednokierunkowego, wskazuje nie tylko ilość energii zużywanej, ale także oddawanej do sieci elektroenergetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna - co zyskujesz?

Podłączenie fotowoltaiki do sieci dystrybucyjnej nie powinno przysporzyć większych problemów żadnemu prosumentowi. Właściciele instalacji PV często zastanawiają się jednak, co mogą w ten sposób zyskać. Sam fakt korzystania z odnawialnego źródła energii przekłada się oczywiście na wymierne oszczędności, a także sprzyja środowisku naturalnemu. Dzięki mikroinstalacji fotowoltaicznej możesz również zyskać całkowitą niezależność energetyczną!

Aby wykorzystywać pełen potencjał drzemiący w panelach fotowoltaicznych, konieczne jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej. Tylko w ten sposób zyskasz możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci i odzyskiwania jej części (nawet do 80%) w czasie, gdy system produkuje mniej prądu.

Zgłoszenie instalacji PV do operatora energetycznego gwarantuje Ci montaż licznika dwukierunkowego i przyłączenie fotowoltaiki do sieci. Dzięki temu możesz polegać na dwóch niezależnych od siebie źródłach energii i wykorzystywać zmagazynowany prąd w porze nocnej lub w miesiącach zimowych. Nie musisz obawiać się żadnych trudności związanych z całym procesem, ponieważ na każdym jego etapie wspiera Cię Twój operator. Jeśli jednak oczekujesz kompleksowej pomocy przy wyborze, montażu i podłączeniu fotowoltaiki, skorzystaj z usług Ekoradców!

 

Chcesz zdążyć przed końcem roku? Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.