Ścienne grzejniki do pompy ciepła. Czy to dobre rozwiązanie?

Pompy ciepła - jako ekologiczny system ogrzewania domu - cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Często bywają łączone z instalacjami fotowoltaicznymi, dzięki którym w zasadzie bezkosztowo wytwarzają energię cieplną. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że sama pompa ciepła nie zagwarantuje Ci wydajnego i ekonomicznego ogrzewania. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, potrzebujesz odpowiednich grzejników. Jaki rodzaj wybrać?

Pompa ciepła - czy tradycyjne grzejniki wywiążą się ze swojej roli?

Nie każdy wie, że ogrzewanie domu pompą ciepła wiąże się z koniecznością montażu właściwie dobranych do niej grzejników. Wynika to z faktu, że system ten cechuje się niską temperaturą zasilania. Potrzebuje więc odbiorników, które w takich warunkach będą w stanie wydajnie ogrzewać budynek.

Z tego względu właściciele domów ogrzewanych pompami ciepła najczęściej decydują się na podłogówkę. Cechuje się ona bardzo dużą powierzchnią kontaktu z powietrzem oraz niską temperaturą emisji. Działa najczęściej przy obiegu ok. 30 - 40°C, co przekłada się na niewielkie różnice temperatur pomiędzy źródłem dolnym a górnym, a pośrednio na niskie koszty eksploatacyjne.

Jak powszechnie wiadomo, tradycyjne grzejniki wymagają bardzo wysokiej temperatury wody zasilającej (ok. 55 - 75°C). Tak duże różnice generują wysokie koszty eksploatacji, co zupełnie mija się z celem - pompa ciepła powinna być przecież rozwiązaniem ekonomicznym. Kolejną wadą zwykłych grzejników jest sposób rozprowadzania ciepła. Działają one na zasadzie konwekcji, czyli ruchów ogrzanego powietrza. Unosi się ono ku górze, a dopiero później przepływa wzdłuż sufitu i ścian na dół. Najcieplej jest więc przy samym kaloryferze. Tego typu dyskomfort nie występuje w przypadku ogrzewania podłogowego, które równomiernie rozprowadza ciepło.

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

Grzejniki do pomp ciepła - jakie rodzaje sprawdzą się najlepiej?

Powyższe wnioski nie oznaczają jednak wcale, że pomp ciepła nie da się połączyć z grzejnikami ściennymi. Aby uniknąć kosztownej i problematycznej instalacji ogrzewania podłogowego, wystarczy zaopatrzyć się po prostu w odpowiednie odbiorniki. Mowa przede wszystkim o grzejnikach rewersyjnych, wyposażonych w wentylatory. Tego typu rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo cieplne w zróżnicowanych warunkach pogodowych i ułatwia dostosowywanie temperatury do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jedną z największych zalet grzejników rewersyjnych jest znikoma bezwładność cieplna. Przekłada się ona zarówno na skuteczność ogrzewania, jak i... chłodzenia. Nie zapominajmy bowiem, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane również w tym celu. Wentylatory grzejników efektywnie rozprowadzają powietrze o odpowiedniej temperaturze po całym pomieszczeniu, nie generując przy tym hałasu.

Wentylatory grzejnika rewersyjnego można w dowolnym momencie wypiąć, dzięki czemu stanie się on standardowym kaloryferem. W takiej postaci będzie wywiązywał się ze swojej funkcji przez większość sezonu grzewczego. Wentylatory przydadzą się natomiast, aby podnieść moc grzania, zwiększyć jego dynamikę lub schłodzić pomieszczenie.

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Jak już wiesz, łączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym to powszechnie stosowana praktyka. Rozwiązanie to zapewnia optymalny rozkład temperatury we wnętrzach. Podłogówka oddaje ciepło przez promieniowanie, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowników.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku wykorzystywania pomp ciepła nie tylko do ogrzewania budynków zimą, ale także do ich chłodzenia latem, ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się najlepiej. Zimne powietrze będzie bowiem zalegało blisko ziemi, nie gwarantując pożądanego rezultatu.

Grzejniki kanałowe, jako alternatywa dla tradycyjnych grzejników.

Ciekawą alternatywą dla podłogówki mogą okazać się jednak niskotemperaturowe grzejniki kanałowe. Także wyposażone są w ciche wentylatory, które zdecydowanie zwiększają moc grzania i dynamikę rozprowadzania powietrza. Ich niewątpliwą zaletę stanowią względy estetyczne - podobnie jak ogrzewanie podłogowe pozostają bowiem całkowicie niewidoczne. Jedynym elementem, który może rzucać się w oczy, są kratki w podłodze. Te mogą jednak przyjąć bardzo atrakcyjny wygląd.

Grzejniki kanałowe posiadają możliwość dopasowania długości oraz kształtu kanałów do indywidualnych potrzeb. Dzięki takiej możliwości, właściciel domu może zaoszczędzić powierzchnię użytkową i zaprojektować estetyczne grzejniki, które będą nie tylko ogrzewać dom, ale również stanowić część dekoracji.

Uzupełnij pompę ciepła o odpowiednie urządzenia grzewcze!

Jeśli chcesz cieszyć się z korzyści płynących ze stosowania odnawialnych źródeł energii, zainwestuj w pompę ciepła. Skonsultuj się przy tym z Ekoradcami, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj instalacji grzewczej sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku!

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.