Termoizolacja domu. Jak dobrać grubość izolacji?

Jaką dobrać grubość izolacji technicznych czy tradycyjnych, aby nie przepłacić i zacząć oszczędzać na ogrzewaniu? W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy termoizolacji domu oraz jak zyskać na nią dodatkowe środki.

Czym jest termoizolacja domu?

Skuteczna termoizolacja powinna być dobrze przemyślana oraz poprzedzona szczegółowymi pomiarami. Te drugie przeprowadza się w trakcie audytu energetycznego, podczas którego specjalista wskazuje, gdzie w budynku są straty ciepła. Usuwa się je najczęściej na 3 sposoby: 

  • wymieniając systemy grzewcze (kocioł, grzejniki itp.),
  • zmieniając okna i/lub drzwi,
  • docieplając ściany zewnętrzne oraz stropy.

Wszystkie trzy czynności przeprowadza się najczęściej w starych budynkach, gdzie czas zrobił swoje lub gdzie wciąż funkcjonuje stara technologia. To ważne nie tylko ze względu na oszczędności, ale i fakt, że zgodnie z prawem wszystkie domy powinny być obecnie energooszczędne i ekologiczne. 

W tym artykule przyjrzymy się ostatniej z wyżej wspomnianych czynności, a więc izolacji ścian.

Jakich materiałów termoizolacyjnych użyć do ocieplenia domu?

Pierwszą decyzją, którą przyjdzie Ci podjąć, będzie dobór materiału, który wykorzystasz do izolacji technicznych bądź tradycyjnych. Główny parametr każdego z nich stanowi współczynnik przenikania ciepła (U), potocznie określany „lambdą”. Im mniejszą ma wartość, tym lepszą posiada izolacyjność cieplną. Największą popularnością wśród materiałów termoizolacyjnych cieszą się wełna mineralna oraz styropian (polistyren ekspandowany).

Co zapewnia wełna mineralna? To materiał przede wszystkim odporny na ogień i odkształcenia oraz niezwykle sprężysty o współczynniku przenikania ciepła w zakresie 0,034-0,041 W/(m·K). Stosuje się ją głównie do izolacji ścian zewnętrznych, dachów oraz stropodachów. Sprawdza się także w stropach międzykondygnacyjnych czy ścianach działowych. Należy przy tym pamiętać, że łatwo nasiąka wodą, dlatego nie kładź jej w miejscach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się wilgoci. 

Styropian to najpopularniejszy obecnie materiał izolacyjny, którego U mieści się w zakresie 0,031-0,042 W/(m·K). W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie nasiąka wodą, jednak szybko się topi pod wpływem ognia. Ponieważ nie jest elastyczny, wykorzystuje się go zwykle do ocieplania płaskich powierzchni, a także izolacji ścian fundamentowych czy piwnic, ponieważ jest odporny na działanie wilgoci.

Znacznie nowocześniejszą i wygodniejszą opcją, która posłuży Ci na długie lata, jest natomiast powłoka PSC. O jej zaletach pisaliśmy tutaj: Zalety powłoki PSC przy termoizolacji budynku.

Jaka powinna być minimalna grubość izolacji cieplnej?

Teoretycznie wydawać by się mogło, że im będzie niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsze straty ciepła w budynku uda się nam uzyskać. Jak jednak z pewnością zauważyłeś, U wełny mineralnej oraz styropianu nieznacznie się od siebie różnią. W praktyce zatem takie myślenie wyłącznie o lambdzie jest błędne, ponieważ najistotniejszą kwestią nie jest dobór współczynnika przenikania ciepła, ale grubości izolacji. 

Czym się kierować przy doborze izolacji?

Trudno tutaj podać uniwersalne, ściśle wypracowane normy, ponieważ nie tylko różne są rodzaje poszczególnych budynków, ale też czynniki klimatyczne, z jakimi mają do czynienia. Przy dobieraniu grubości izolacji cieplnej zwraca się uwagę głównie na zastosowaną przegrodę istniejącą oraz oczywiście wybrany materiał izolacyjny. Najważniejsze, to aby osiągnąć możliwie najwyższy opór cieplny (R).

Jak to wygląda w praktyce? Posłużmy się przykładem dwóch styropianów o różnych właściwościach termoizolacyjnych:

Styropian nr 1:

  • λ = 0,040 W/(m·K),
  • d (grubość przegrody) = 24 cm.  

Opór cieplny liczymy z prostego wzoru d / λ. Dla pierwszego materiału jest to zatem 6 m2·K/W

Bezpieczna i rekomendowana w każdej sytuacji łączna grubość ocieplenia z wełny mineralnej lub styropianu to zwykle od 20 do 25 cm. Niekiedy jednak wystarczającą izolacją może okazać się już 12- czy 15-centymetrowa warstwa. Powinieneś również pamiętać, że po przekroczeniu optymalnej grubości izolacji dokładanie jej kolejnych warstw w żaden sposób nie wpłynie na oszczędności, a będzie stanowiło tylko niepotrzebny wydatek.

Jeśli myślisz o ociepleniu domu, rozejrzyj się również za dotacjami. Dofinansowanie na termoizolację pomoże Ci pokryć sporą część kosztów związanych nie tylko z izolacją ścian, ale i wymianą starych instalacji. 

Galeria

Chcesz obniżyć koszty?

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania na rynku. Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.